Mike Smiarowski jest Amerykaninem z Buffalo. I choć nazwisko amerykańskiego kompozytora i gitarzysty brzmi dla nas swojsko to Mike Smiarowski jest jednym z popularniejszych muzyków w USA. Dlaczego ? Bo swoją sztukę związał  z tzw. muzyką lekką, łatwą i przyjemną, czyli gitarowymi ekspresjami bliskimi smooth-jazzowi, pogodnemu fusion, rozkołysanym rytmom flamenco i karaibskim  oraz latynoskim brzmieniom. Jego nagrania znajdują się na prestiżowej liście National Radio Charts wraz z   przebojowymi nagraniami jazzu Kenny’ego G, George’a Bensona, Earla Klugha, Pata Metheny’ego, Herba Alperta, Lee Ritenoura, Petera White’a, Kevina Eubanksa, Stanley’a Jordana i Quincy Jonesa. Co ciekawe, Mike Smiarowski był w ostatnich latach ( od 2007 roku) nominowany w ponad 27 kategoriach Grammy Awards a jego muzyka jest grana w prezydenckim samolocie Air Force One. Także miliony  pasażerów  United Airlines mają możliwość wysłuchania ponad dwóch godzin  jego muzyki podróżując  po całych Stanach. Wielkimi przebojami jego „użytkowej” muzyki są  tam  „Island Fantasy”, „Fusion”, „”Cookin’ Coconuts” czy „Beach Serenade”. W systemie Home Shopping Network  jego “Tropical Romance”, “Island Fantasy-Part-ll”  oraz  “Lullabye” są najpopularniejszymi nagraniami w windach i sklepach całej Ameryki !

„ Jestem bardzo dumny z mojej muzyki – mówi Mike Smiarowski – gwiazda smooth jazzu i przebojowej, relaksacyjnej muzyki gitarowej. Pokazuję różnorodność mojej muzyki; możesz to docenić jako formę sztuki lub mieć jako podkład muzyczny, aby dostosować się do nastroju, który chcesz uchwycić. Innymi słowy – moja muzyka może dotrzeć do wielu różnych odbiorców. Piszę i gram muzykę instrumentalną, która przemawia do wszystkich grup i ras. Moja muzyka to eklektyczna mieszanka wielu stylów muzycznych “.

Mike Smiarowski zbiera także rekomendujące opinie o swojej muzyce i grze w prestiżowych mediach ( od Jazz Time , Gavin Magazine po Guitar Player oraz In Music/Swann) : “solowa prezentacja, która brzmi jak cały zespół grupy plus orkiestra, a zestaw kompozycji to wyjątkowe połączenie instrumentalnej muzyki jazzowej, popowej, łacińskiej i klasycznej”. “Jego gra na gitarze i komponowanie są tak eklektyczne, że tylko nieliczni mogą dopasować swój styl i atrakcyjność dla wszystkich grup wiekowych, ras i gustów muzycznych “. “Wraz z wydaniem swojej kolejnej płyty, Mike Smiarowski niewątpliwie ustanawia siebie jako jedną z nich najlepsi “gitarzyści / kompozytorzy” w świecie muzyki! “.Gitarzysta sesyjny Legendary Wrecking Crew, Tommy Tedesco twierdzi: “Moim zdaniem jest on jednym z najlepsi gitarzyści w kraju. “

Dyskografia gitarzysty i kompozytora zawiera trzy, studyjne bestsellerowe albumy „Fusion”, „Island Fantasy” oraz  „Island Fantasy II”. Najnowsza – to zrealizowana „live” –  płyta „Latin Moods”.  Zdecydowałem się wydać album koncertowy – wyjaśnia pomysł realizacji nowego albumu Mike Smiarowski, bo te nagrania pokazują moją miłość do wszystkich form muzyki latynoskiej, szczególnie do  flamenco. Zawsze byłem zainspirowany chwytliwymi liniami melodii oraz ogromnym bogactwem wbudowanych rytmów i wyrazem czystej emocji. Takie połączenie brzmienia, nastroju i rytmu jest dla słuchacza i artysty  niezwykle interesujące.  Zainspirowały mnie także  filmy, w tym “Wspaniała siódemka” ze świetnym Elmerem Bernsteinem. Dedykuję mu nagranie “Spanish / Mexican Fantasy”; raz gram z  moim zespołem elektryucznym,teraz na płycie „Latin Moods” gram akustycznie. Bo tern album jest szczególny, całkowicie akustyczny, z muzyką flamenco,  jazzowymi improwizacjami, bardzo kreatywny”.  

Dionizy Piątkowski