Przeogromna dyskografia, jaką dysponuje saksofonista Wojciech Staroniewicz, pozwala zachwycać się nie tylko efektywnością muzycznych ekwilibrystyk instrumentalisty, co perfekcyjnym opanowaniem instrumentu i wspaniałym odnajdywaniem się w każdej z proponowanych stylistyk.  Saksofonista pojawia się z Loud Jazz Band ( albumy “ Live Akwarium Jazz Club”, Living Windows”, „The Way to Salina”,„Passing”, „Don’t Stop The Train”, „4 Ever 2 U”), na płytach “The Beginner”, “ Quiet City “, “ Karambola”,  “Fantazja Polska – Chopin” oraz „Fantazja Polska-Karłowicz” z   Włodzimierzem Nahornym, „Follow the Soul”,„Dominik Bukowski & Projektor”, „Alternations”, “Silence”, z sekstetem W. Nahornego “Chopin Genius Loci”, „A’freak-an Project”, „Tranquillo”, „Blue Night Session”, „A’FreaK-KomEdA Project” , „The Giant Against The Girl”, „Illinois Jacquet in Memoriam”, “Piosenki Warsa i Szpilmana”, Trio Staroniewicz-Melvin-Lemańczyk – „Conversession – live” .

Ale wbrew licznych projektom gdańskiego muzyka, jest on przede wszystkim „rasowym” jazzmanem, który niezwykle konsekwentnie buduje swój artystyczny status. Teraz proponuje album „North Park” zrealizowany w brawurowym, gwiazdorskim kwintecie. Norweski puzonista Erik Johannessen związany jest  z formacją Jaga Jazzist – zespołem, z którym zdobył (w 2010 roku) Norweską Grammy. Jest nowoczesnym puzonistą free jazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną. Komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Wibrafonista Dominik Bukowski to dzisiaj jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia (  uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP magazynu Jazz Forum).Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch oraz Leszek Możdżer i Przemek Dyakowski ( doskonały album „Melisa” ). Basista Paweł Urowski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów ( m.in. EIM, Jazz Juniors  Krokus Jazz Festiwal)  a  wrocławski perkusista Przemysław Jarosz współpracuje z zespołami Piotra Barona, Krystyny Stańko i Dominika Bukowskiego.

Lider kwintetu, Wojciech Staroniewicz  jest wybitnym instrumentalistą i kompozytorem, który całemu projektowi gwarantuje artystyczną perfekcję. Saksofonista jest także pokornym i znakomitym muzykiem zapraszanym do projektów innych twórców : od lat związany jest z norweską grupą Loud Jazz Band i sekstetem Włodzimierza Nahornego. Współpracuje z plejadą polskiego jazzu : od Andrzeja Jagodzińskiego i Włodka Pawlika po nagrania i koncerty z Cezarym Konradem, Krzysztofem Herdzinem, Mirosławem ”Carlosem” Kaczmarczykiem, Adamem Cegielskim ale także z takimi muzykami jak  Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin. Zapowiedzią nowych projektów jest być może jego praca, jako solisty, z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego.

Wojciech Staroniewicz (saksofonista i kompozytor) zaskakuje słuchaczy doskonałym wyczuciem i subtelnością nowoczesnego, akustycznego jazzu. Sprawdza się nie tylko ciekawymi pomysłami harmonicznymi, ale nie ściga się  przecież z ekwilibrystką jazzu. Jest przy tym niezwykle prawdziwy i autentyczny   w proponowanym i budowanym brzmieniu i nastroju.„North Park” jest w pewnym sensie odniesieniem do „Alternations”, wcześniejszego albumu Staroniewicza  (nagranego między innymi z Leszkiem  Możdżerem i  Sławkiem  Jaskułke. „North Park”  jest  bardziej nostalgiczny, wręcz melancholijny, kreowany nie tylko subtelnością gry saksofonisty, ale także delikatnym brzmieniem wibrafonu Dominika Bukowskiego i  składną liryką puzonisty Erika Johannessena. Trudno nie wyzbyć się wrażenia, że pod barwnymi i melancholijnymi tematami kryją się li tylko nastrojowe brzmienia. Jest na płycie „North Park”   także spora porcja mocnego, przemyślanego jazzu.

Dionizy Piątkowski