Premiera „Hearts Christmas” amerykańskiej pianistki, kompozytorki i producentki Chloe Flower (Won). Wszyscy wiedzą, że mam obsesję na punkcie Świąt Bożego Narodzenia. To mój ulubiony czas w roku” – mówiła artystka przed premierą pierwszej EP- singla, który pojawił się jesienią 2022 roku. Teraz premierę ma album „Hearts Christmas” przynoszący kilkanaście przebojowych nagrań zrealizowanych w „świątecznej” stylistyce.

Chloe Won to amerykańska (koreańska) kompozytorka, scenarzystka, producentka i pianistka klasyczna; absolwentka Manhattan School of Music oraz The Juilliard School.  Tym razem artystka zabiera słuchaczy do magicznej krainy Świąt Bożego Narodzenia interpretując kompozycje m.in. Ryuichi Sakamoto, Ariany Grande, Joni Mitchell, Faith Hill, Sii i wielu innych. „Hearts Christmas” zawiera serię piosenek bożonarodzeniowych, które Chloe dostosowała do swojego autorskiego stylu, czyli przebojowego popu połączonego z klasyką. Powstało brzmienie stanowiące odzwierciedlenie stylów muzycznych, które oddają ducha i nastrój przyjęć bożonarodzeniowych: od tradycyjnych i klasycznych popularnych melodii po hity współczesnego popu i ścieżki dźwiękowe z filmów bożonarodzeniowych. W realizacji pomysłu Chloe wspierały ikony dzisiejszej  muzyki, takie jak Questlove czy Babyface. Pastorałką „Christmas Tree” koreańskiej supergwiazdy V (z BTS) przekształciła tę delikatną piosenkę w rozbudowany utwór orkiestrowy.

Hearts Christmas” to starannie wyselekcjonowana mieszanka tradycyjnych, klasycznych, zapadających w pamięć romantycznych piosenek, ale także współczesnych piosenek popowych i fragmentów filmów bożonarodzeniowych, a wszystko to nasycone charakterystycznym „popowym” brzmieniem Chloe. Artystka porównuje brzmienie albumu do tradycyjnych świątecznych obiadów z jej dzieciństwa: „To jak świąteczny stół mojego ojca, wypełniony kurczakiem i kimchee. Na początku możesz pomyśleć, że nie chcesz jeść razem, ale tak!” . Podobnie jak ma to miejsce w przypadku jej koreańsko-amerykańskiej wersji, gdzie sztuka opiera się na połączeniu tradycyjnej muzyki klasycznej i wrażliwości współczesnego popu. AlbumHearts Christmas” zawiera wybrane utwory orkiestrowe Piotra Czajkowskiego i Mykola Leontowycza, słynne evergreeny Elvisa Presleya i Franka Sinatry, współczesne hity popowe BTS , Ariany Grande i Sii  oraz kompozycje  Joni Mitchell, Mariah Carey i Ryuichi Sakamoto.  Album zawiera także wybrane tematy muzyczne z filmów takich jak „Anastasia”, „How the Grinch Stole Christmas”, „Smiles and Tears”. Producentem albumu (wraz z Chloe) jest Nick Patrick, który współpracował z takimi artystami, jak Aretha Franklin, Elvis Presley, Johnny Cash i Babyface. Jest także wieloletnim współpracownikiem i mentorem Chloe, któremu artystka oddaje hiphopowy hołd w „Carol of the Bells”. W sesji pojawia się także wieloletnia przyjaciółka i współpracowniczka Chloe, Questlove, która wykorzystuje swój talent w grze na perkusji w utworach „Blue Christmas”, „God Rest Ye Merry Gentlemen”, „The Christmas Waltz” i „Jingle Bell Rock”. Do duetu dołączył hollywoodzki kompozytor, artysta estradowy i dyrektor orkiestry Chris Walden ( w „Blue Christmas” i „The Christmas Waltz”). Kolekcja „Hearts Christmas” przekracza gatunki, dekady i style: od wyraźnych pierwszych nut „Sleigh Ride” – utworu otwierającego album, aż do końcowych akordów  energetycznego „Jingle Bell Rock”.

Dionizy Piątkowski