Wśród wielu inicjatywach artystycznych, w których aksjomat jazzu jest naczelnym wyznacznikiem pomysłu, niezwykle trudno wpasować się formatem wokalnym. Samo odnalezienie brzmienia, aranżacji i nastroju jest atrybutem takiej struktury. Niezwykle ważne jest także emocjonalne, ekspresyjne i kreatywne odniesienie do autorskich koncepcji. Ciekawą drogę wybrała zatem wokalistka ( i autorka poetyckich tekstów) Anna Michałowska. Doskonale odnajdując się w wykreowanej stylistyce oraz jazzowej fakturze przenosi zgrabnie zrealizowane pomysły tworząc sesją „Back to the Trees” –  ciekawy, wymykający się powszechnej jazzującej manierze. „ To muzyczna podróż z gwarancją utulenia, której motywem przewodnim jest przynależność do świata i zarazem fascynacja nim. Jest to prawdziwa opowieść o przemianie – wyjaśnia Anna Michałowska.  Album w treści odnosi się do poszukiwania siebie w kontekście natury. Jest powrotem do pierwotnych odczuć i poszukiwaniem swej drogi”.

Anna Michałowska  jest doktorem sztuki, absolwentką wokalistyka Akademii Muzycznej  w Gdańsku, Wokalistyki Jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.  Koncertowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą: od Międzynarodowych Spotkań Śpiewaków Jazzowych w Zamościu i Lublinie po Świdnicki Festiwal Jazzowy i Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Krakowie. Brala udział w „Śpiewniku Nahornego” z udziałem Włodzimierza Nahornego oraz  „Przy Tobie” Mariusza Bogdanowicza, współtworzyła Anna Michałowska Trio i Ania Michałowska Jazz Quintet oraz ciekawe projekty estradowe „Pod Dachami Paryża”, „Tribute to Ella”,  Bond Symfonicznie”, „T(h)ree” , „Back to the Trees” oraz  „Wieczorem”, w którym wystąpiła wraz z Kubą Badachem i Dorotą Miśkiewicz. W 2017 roku  zrealizowała debiutancki album „Snów Pejzaże” oraz wzięła udział w nagraniu płyty z autorskimi piosenkami kontrabasisty jazzowego Mariusza Bogdanowicza do tekstów Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Ma na swoim koncie również udział w produkcji płytowej „Głosy miasta”, gdzie wykonuje utwory Pawła Błędowskiego.

Do realizacji Back to the Trees” Anna Michałowska zaprosiła znakomitych muzyków: pianistów świata jazzowego: Agę Derlak i Michała Iwanka, wokalistkę Olę Trzaskę, perkusistę Sebastiana Kuchczyńskiego, basistę Andrzeja Święsa, puzonistę Michała Tomaszczyka i skrzypka Michała Zaborskiego.  Piosenki o charakterze jazzowym, new soulowym, przeplatane formami improwizowanymi, odbiegają od ściśle wykutych ram jazzu i typowego śpiewu, ale wszystko to służy wyrażeniu autentycznych uczuć i emocji. Tak przygotowaną sesją wokalistka przekazuje  spojrzenie na siłę kobiecości,  esencję dojrzewania i odkrywania siebie poprzez przeglądanie się w naturze i innych ludziach. „ Jest odnalezieniem energii i źródła mocy wewnętrznej w siostrzeństwie, głębią doświadczeń wynikających z wielopłaszczyznowych relacji i pozostawieniem pewnej prawdy, że wszyscy mamy tak samo, pragniemy tego samego – czułości, szczerości i prawdy w życiu, jednocześnie bardzo się tego bojąc. Wyrażona jest też prawdą: mogę tu być i mogę być tym kim jestem” – wyjaśnia genezę sesji Anna Michałowska.

Dionizy Piątkowski