Przed laty takich muzyków określano mianem „ young power man” lub „ młodych wilków dzisiejszego jazzu”. Co ciekawe jest ich dwóch, izraelskich muzyków jazzowych o imieniu Avishai oraz  nazwisku Cohen. Jeden Avishai Cohen jest trębaczem i mieszka w Nowym Jorku, drugi Avishai Cohen  jest kontrabasistą. Dwaj utalentowani, precyzyjni w swojej muzyce i przebojowi.

Ukazał się   ‘Into The Silence”, płyta-debiut  trębacza A.Cohena zrealizowana dla monachijskiej, prestiżowej i na zawsze już artystę stygmatyzującej wytwórni ECM Records. Produkcją albumu zajął się Manfred Eicher i tak  we francuskim studio  La Buissonne powstała płyta będąca i wizytówka trębacza i stylistyki ( „brzmienie powyżej ciszy” ) słynnej oficyny.

Avishai Cohen  to zdolny  trębacz jazzowy młodego pokolenia. Urodził się i wychował w Izraelu, jednak od lat działa z powodzeniem w Nowym Jorku. Absolwent słynnej  Berklee College of Music, okrzyknięty w 2012 roku „wschodzącą gwiazdą” w rankingu Down Beat Critics Poll. Cieszy się reputacją muzyka o indywidualnym stylu i oryginalnym brzmieniu. The New York Times nie szczędził  trębaczowi rekomendacji: „ … to multikulturowy muzyk jazzowy, jeden ze spadkobierców Milesa Davisa. Podobnie jak Davis, potrafi wydobyć z trąbki najbardziej przejmujące dźwięki ludzkiej duszy ”. Avishai Cohen urzekł słuchaczy pełną uczucia grą na albumie „Lathe of Heaven” Marka Turnera w 2014 roku. Niezwykle kreatywny i aktywny zarówno jako lider, jak i sideman. Zagrał z sukcesem na Newport Jazz Festival (2012) wraz ze swym tio Triveni. Objechał świat wraz z prestiżowym SF Jazz Collective. Występuje również wraz z The 3 Cohens Sextet – ze swą siostrą klarnecistką i saksofonistką Anat oraz bratem Yuvalem. Wraz z rodzinnym składem The 3 Cohens, Avishai koncertował  w legendarnym klubie Village Vanguard.  Jest także muzykiem multikulturowego projektu Third World Love ( wraz z m.in. basistą Omerem Avitalem, pianistą Yonatanem Avishai i perkusistą Danielem Freedmanem).

Wydał dotąd sześć autorskich albumów (  głównie dla Anzic Records); teraz debiutuje dla wytwórni ECM jako lider własnego, standardowego kwartetu/kwintetu jazzowego. „Into The Silence” jest poświęcony pamięci ojca Avishaia – Davida, muzyką , z gracją i powściągliwością opowiadając o ostatnich dniach jego życia. Łagodny dźwięk tłumionej trąbki Avishaia nadaje płycie emocjonalny ton, a towarzyszący mu utalentowani muzycy z wyczuciem wkomponowują się w jej brzmienie. Izraelski pianista Yonathan Avishai wzbogaca muzykę wysmakowanym bluesem, lecz największą uwagę przykuwa metafizyczne porozumienie, jakie Cohen osiąga z perkusistą Nasheetem Waitsem. Basista Eric Revis, który przez dwie dekady grał w kwartecie Branforda Marsalisa, w elegancki sposób spaja brzmienie grupy. Wspaniale rozgrywa swoją rolę  saksofonista Bill McHenry – subtelny modernista znany ze współpracy z Paulem Motianem i Andrew Cyrillem. Firmowa,charakterystyczna płyta ” ECM sounds” z przepięknymi kompozycjami A.Cohena i jeszcze piękniejszymi interpretacjami jego zespołu.

Dionizy Piątkowski