Na styku mocnego, przemyślanego jazzu  oraz latynoskiej rytmiki i haitańskiej melodyki spotkali się dwaj muzycy :  francuski pianista Baptiste Trotignon oraz kubański saksofonista Yosvany Terry. Kwartet ( z basistą Yunior’em Terry’m oraz słynnym perkusistą Jeff’em  „Train” Watts’em) przygotował ciekawy album „Ancestral Memories” z  autorskimi kompozycjami. To ciekawa, muzyczna koncepcja i ważna rejestracja w dyskografiach obu artystów.

Baptiste Trotignon naukę muzyki rozpoczął od gry na …skrzypcach, by już jako 9-latek poświęcić się grze na fortepianie oraz poznał zasady i urok improwizacji jazzowej. W 1998 roku stworzył wspólnie  (z Clovisem Nicolasem -kontrabas i Tonym Rabesonem- perkusja ) swoje pierwsze Trio . Zrealizowane dwa albumy ( „Fluide” i „Sightseeing”) wylansowały nie tylko francuski zespół, ale zbudowały pozycję lidera, jako jednego z najzdolniejszych pianistów młodszego pokolenia jazzowego. Jego poprzedni album „Chimichurri” to piękna, swingująca, zabarwione mądrą improwizacją oraz ciekawą, afrykańską kolorystyką.

Saksofonista  Yosvany Terry jest jednym z tych kubańskich artystów, którzy niezwykle mocno związali się z amerykańskim  jazzem i tam budują swoje lokalne (  a często i  międzynarodowe) kariery. Jego Afro-Cuban Sextet jest niezwykle popularnym zespołem w klubach Nowego Jorku a sam lider współpracuje m.in. z  takimi gwiazdami latynoskiego jazzu jak Chucho Valdés, Silvio Rodríguez i Fito Páez. Jako muzyk ( i współzałożyciel) warsztatowej formacji Cubanisimo odbył wiele tras koncertowych zarówno w Stanach, jak i w Europie. Teraz swoje muzyczne/kompozytorskie koncepcje realizuje z francuskim pianistą Baptiste Trotignon’em.

To dla mnie wyjątkowa okazja by złożyć hołd haitańskiemu dziedzictwu mojego dziadka z udziałem ludzi, którzy mówią w tym samym języku” – tłumaczy Yosvany Terry koncepcję albumu „Ancestral Memories”. Wraz z kwartetem (i pod sporym wpływem i urokiem pianistyki  Baptiste Trotignona ) przygotowali ekscytujący repertuar, inspirowany bogactwem i różnorodnością muzycznych tradycji w Stanach Zjednoczonych i byłych kolonii francuskich obu Ameryk. Zestaw na płycie  prezentuje niezwykle ciekawe rytmy, harmonie i melodie z Karaibów, Nowego Orleanu i Francuskiej Luizjany, wzbogacone o współczesną estetykę i jazzową wrażliwość muzyków i kompozytorów „Ancestral Memories”.

Dionizy Piątkowski