W ciągu zaledwie  kilku lat China Moses, amerykańsko-francuska wokalistka i gwiazda soul-jazzu zrealizowała cztery ciekawe albumy ( “China” , “On Tourne en Rond”, “Good Lovin” oraz dla niej przełomowy „This One’s For Dinah” ). Ogromną popularność China Moses budowała będąc prezenterka  MTV  i gwiazdą TV. Pojawiała się w filmach i na scenach teatralnych, realizowała teledyski ze swoja muzyką. W telewizji  Arte prowadziła program “ Soul Power” oraz  „Summer of Soul”, w radio cykliczną audycję „ MadeINChina” prezentując nie tylko swoja muzykę, ale także nagrania największych wokalistek jazzu i bluesa. Wokalistka z programem standardów Dinah Washington pokazała się na najważniejszych estradach świata i powróciła do Francji  już w glorii wielkiej, światowej gwiazdy. Piosenki China Moses opanowały europejskie radiostacje a nagrania włączano do ważnych kompilacji ( np. „ Female Vocal Ballads” czy „Jazz Sister-Soul Sister” ).

Najnowszy album “ Crazy Blues ” jest nawiązaniem artystki do sztuki wokalnej wielkich gwiazd ( od Dinah Washington po Mamie SmithHelen Humes, , Ma Rainey, Esther PhillipsNiny Simone a nawet  Janis JoplinEtty James i Donny Summer). Pojawia się ciekawa orkiestracja, modelowa wręcz interpretacja tytułowego „Crazy Blues” z repertuaru Mamie Smith, niezwykle sugestywna „Cherry Wine”            ( śpiewana kiedyś przez Esther Phillips) czy zadziorny „ Hot Stuff ” z repertuaru Donny Summer.

       China Moses zawsze podkreślała swoją fascynację muzyką soulową, stawiając emocje ponad formą. W swoich interpretacjach, artystka stara się dotrzeć do sedna każdej z zaśpiewanych przez siebie piosenek. China Moses oraz jej zespół ponad wszystko kochają występy na żywo. Jak mówi sama artystka: „ Koncertowaliśmy w Indiach, Japonii i Montrealu. Graliśmy przed B.B. Kingiem i Dionne Warwick. Nasze koncerty stały się spektaklami. Uwielbiam opowiadać historie, lubię myśleć o sobie jak o jazzowym gawędziarzu. Cieszę się, gdy udaje mi się poruszać w ludziach emocje. Jednak najbardziej dbam o to, by na twarzach publiczności często gościły uśmiechy”.

Tym razem China Moses and Raphael Lemonnier stworzyli niezwykle ciekawą muzyczna podróż po stylach bluesa i jazzu. W subtelnej, jazzowo wyrafinowanej formie i sztuką wokalistyką China Moses oddać naturalność brzmienia i emocji. Tworzy się zatem niezwykle ciekawy nastrój popularnych standardów- znanych dotąd z oryginalnych interpretacji – teraz brawurowo, z wdziękiem i poszanowaniem tradycji zaśpiewanych przez wokalistkę.

Dionizy Piątkowski