Austriacki multiinstrumentalista Christian Muthspiel  jest twórcą niezwykle aktywnym i kreatywnym, ciekawym instrumentalistą i kompozytorem, ale także  interesującym artystą malarzem i grafikiem. W rodzinnej Austrii uchodzi za jazzowego „guru” swojego pokolenia i jest chętnie zapraszany do projektów innych muzyków. Sam nie stroni od ciekawych sesji oraz koncertów i często zaprasza do swojego zespołu wybitych muzyków jazzowych.

Christian Muthspiel  jest absolwentem Musikhochschule Graz ( w klasie puzonu, klasyki i jazzu) oraz stypendystą kanadyjskiej School of Fine Arts. Jego zainteresowania obejmują zarówna jazz, jak i muzykę klasyczną. Jest kompozytorem ( i dyrygentem) autorskich dzieł wykonywanych przez Camerata Salzburg  oraz  Münchener Kammerorchester. Jego słynne  „Mozart Loops” – wystawiane w filharmoniach w  Essen i w Salzburg – przybliżyło artystę zarówno do publiczności jazzowej, jak i klasycznej. Zwłaszcza, że znane są jego doskonałe koncerty ( także jako dyrygenta) z Staatsorchestra Hannover, Ludwigsburg Festival Orchestra,  Orchestra Recreation Graz,  Tonkünstler Orchestra Niederösterreich oraz  z MIAGI Youth Orchestra z RPA. Jednak Christian Muthspiel spostrzegany jest jako muzyk jazzowy. Od lat związany ze słynną, warsztatowa formacja  Vienna Art Orchestra, z która zrealizował wiele koncertów i kilka  doskonałych płyt ( “Big Band Poesie”, “Duke Ellington’s Sound Of Love”, “Art & Fun, “ A Centenary Journey”, “ Artistry In Rhythm”, “ American Rhapsody” oraz słynny “Nine Immortal Non Evergreens For Eric Dolphy”).

La Melodia della Strada” dedykowana jest włoskiemu reżyserowi Federico Felliniemu i skomponowana jako ścieżka dźwiękowa dla festiwalu La Strada Graz. „Jedynym prawdziwym realistą jest wizjoner” – powiedział kiedyś Fellini i to właśnie w tym stanie zawieszenia, balansowania pomiędzy rzeczywistością a wizją, można umiejscowić muzykę. Tańcząc swobodnie, na wskroś melodyjnie, trochę przypominając nastroje Nino Roty. Dla takiej koncepcji Christian Muthspiel przygotował Orjazztra Vienna, specjalnie przygotowaną do realizacji pomysłu orkiestrę jazzową. Duże zespoły we współczesnym jazzie stały się rzadkością i pokutuję już głównie tradycja wspomnień orkiestr Counta Bassiego, Stana Kentona,  Duke’a Ellingtona, Carli Bley, Gila Evansa czy Sun Ra Arkestry. Christian Muthspiel doświadczony strukturą i działalnością  Vienna Art Orchestra, założył w 2019 roku swoją  siedemnasto-osobową orkiestrę jazzową Orjazztra Vienna, której muzycy stanowią część kreatywnej i młodej sceny w Austrii. Z podwójną sekcją rytmiczną (dwa basy, dwa bębny), fortepianem, sześcioosobowym zestawem saksofonowym i klarnetowym, trzema trąbkami i trzema puzonami, czysto akustyczną i niekonwencjonalną, zamierzeniem tego zespołu jest rozwinięcie harmonii  typowej dla klasycznych orkiestr z wykorzystaniem skomplikowanych partytur. Podstawową zasadą wszystkich programów komponowanych przez Christiana Muthspiela dla Orjazztra Vienna jest fakt, że każdy muzyk gra improwizowaną solówkę i w ten sposób wyłania się z kolektywu jako muzyczna jednostka. „La Melodia della Strada”  przedstawia cztery, duże części ( trwające nawet 30 minut każda) odpowiadające filmowym „sekwencjom” filmu F.Fellliniego. Co ciekawe, dwie płyty CD zawierają  tylko 94 minuty sesji, która jest tylko częścią trwającego często ponad dwie godziny koncertu. Tekst do muzyki napisany na potrzeby tej produkcji przygotował Christoph Ransmayr, który w poetycki sposób połączył kultowe sceny filmowych ujęć Felliniego i ich przełożenie na współczesny jazz.

Dionizy Piątkowski