DIONNE WARWICK – Christmas Gala

10.12.2008 – godz. 20.00 – Warszawa – Sala Kongresowa

Strona główna/Era Jazzu/DIONNE WARWICK – Christmas Gala

Skład zespołu

Dionne Warwick – vocal
Kathleen Rubbicco – piano
William Hunter – keyboards
Robert Shrock – guitars
Ernest Tibbs – bass
Renato Pereira – percussion
Jeffrey Lewis – drums

Wczoraj w Sali Kongresowej zagościła prawdziwa dama. Niesamowite wrażenie robił głos wokalistki. Czarna, matowa, nieco chrypiąca, barwa dojrzałego damskiego głosu oczarowała nie tylko mnie. To była trochę podróż w przeszłość. Stare kawałki, muzycy we frakach i atmosfera jak z lat 60-tych. Tego typu muzyka rzadko gości na polskich scenach.
Paweł Syrjus, Photolive
Wczoraj Salę Kongresową oczarowała Dionne Warwick, jedna z najsłynniejszych wokalistek amerykańskich. Legendarna artystka, której kariera rozpoczęła się 46 lat temu i którą znaliśmy dotychczas tylko z płyt czy ekranu, pojawiła się na scenie w świetnej formie. Mocnym głosem, ale też swobodnym zachowaniem z miejsca wprowadziła ciepłą atmosferę i wzbudziła sympatię widzów. Ten klimat z czasem przerodził się w entuzjazm. Występ co i rusz przerywały owacje na stojąco. One też zwieńczyły ten znakomity koncert.
Adam Ciesielski, Zycie Warszawy

Galeria z koncertu


DIONNE WARWICK – Christmas Gala

Dionne Warwick to jedna z najwspanialszych wokalistek w historii muzyki rozrywkowej. Obok Barbry Streisand i Lizy Minelli jest ikoną amerykańskiej sztuki estradowej. Każdy jej koncert jest wielkim i niepowtarzalnym wydarzeniem. Artystka zaśpiewa po raz pierwszy w Polsce!

Jej kariera trwa prawie pół wieku i jest bezsprzecznie najwybitniejszą artystka muzyki gospel, soul i szeroko rozumianej amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Od 1962 roku, gdy zadebiutowała przebojem “Don’t Make Me Over” (46 lat temu!) jej kariera i muzyka nie doświadczyła znamion spadku ani przemijającej mody. Kiedy w 1968 roku odbierała swoją pierwszą Grammy Award – nominację dzieliła (w kategorii najlepsza wokalistka “afro – american”) z legendarna Ellą Fitzgerald. Przez kolejne lata jej piosenki, coraz bardziej unikające maniery soulowej i gospel, zdobywały prestiżowe listy popularności a uznania dla gwiazdy

Debiutowała na początku lat sześćdziesiątych lansując takie przeboje jak “Don’t Make Me Over”, “Walk On By”, “Anyone Who Had A Heart”, “Alfie” czy “Do You Know The Way To San Jose?”. Jej piosenki przez dekady nie schodziły z list popularności i uczyniły z Dionne Warwick jedną (obok Arethy Franklin i Diany Ross) z największych gwiazd światowej estrady. Jej piosenki ” I Know I’ll Never Love This Way Again” czy “Deja Vu” stały się wielkimi przebojami na całym świecie, a słynny “Heartbreaker” (wyprodukowany przez The Bee Gees) zyskał status Złotej Płyty w USA oraz wielu krajach Europy. Równe entuzjastycznie odebrano album “Friends”, który lansował największy hit w jej karierze “That’s What Friends Are For” (nagrany wspólnie z Eltonem Johnem, Steviem Wonderem i Gladys Knight).

Dionne Warwick jest dzisiaj przede wszystkim ikoną i legendą amerykańskiej muzyki rozrywkowej a jej pozycja w historii muzyki jest niepodważalna.

Liczne Grammy Awards oraz prestiżowe nagrody jakie otrzymała na niemal cały świecie są dowodem uwielbienia dla jej głosu, przebojów oraz swoistej gospel-jazzowej maniery. Z jednej strony mamy wspaniałą wokalistę gospel, która wyniosła tę muzykę do rangi wielkiej sztuki estradowej, z drugiej gwiazdę światowego formatu, która udziela lekcji śpiewu swojej młodszej kuzynce – Whitney Houston. Największa z gwiazd amerykańskiej sceny muzycznej zaśpiewa dla nas w Warszawie 10 grudniu. To będzie szczególny wieczór – bowiem oprócz wielkich przebojów wokalistka przedstawi także zestaw największy standardów gospel i jazzu.Koncert ten jest także naszym, cyklicznym Christmas Night – a więc nie zabraknie Bożonarodzeniowych pastorałek.To będzie wielkie wydarzenie artystyczne.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Make Way for Dionne Warwick (1964), The Sensitive Sound of Dionne Warwick (1965), Here where   there is love (1967), The Windows of the World (1967), Valley of the dolls (1968), Promises, Promises (1968), Soulful (1969), Dionne Warwick greatest motion picture hits (1969), Very Dionne (1970), From within (1972), Dionne (1979), Heartbreaker (1982), Friends (1985), Finder of Lost Loves (1985), Dionne Warwick sings Cole Porter (1990).

2015-08-06T12:13:20+02:00
Go to Top