Poznański saksofonista Kuba Marciniak jest częstym gościem Ery Jazzu: pojawiał się w kwintecie Damiana Kostki, projektach Piotra Scholza, Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, formacji Weezdob Collective, zespołach Dawida Kostki. Jest niezwykle aktywnym muzykiem poznańskiego środowiska jazzowego. Teraz – wraz z żoną, utalentowaną wibrafonistką, Gosią Marciniak – przedstawia autorskie „Immpressions”, czyli niezwykle sugestywne odczytanie kanonu klasyki: Ravela, Satie, Debussy’ego…

Perkusistka Gosia Marciniak to absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, studiowała również na Universität Der Künste w Berlinie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka I nagrody na 10th Italy Percussion Competition we Włoszech. Doskonale odnajduje się w wielu stylistykach: od muzyki dawnej po współczesną oraz improwizowaną. Jest perkusistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, współpracuje na stałe z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Kuba Marciniak – poznański saksofonista jazzowy, multiinstrumentalista i kompozytor jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W wieku 18 lat został przyjęty do Jazz Institut Berlin i studiował tam pod okiem Petera Wenigera oraz wielu innych uznanych muzyków jazzowych z Niemiec i USA. Współpracował z takimi artystami, jak Piotr Wojtasik, Włodek Pawlik i Leszek Możdżer. Wraz z Weezdob Collective zdobył wiele nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą (Grand Prix na Bielskiej Zadymce Jazzowej, na Jazzie nad Odrą czy na Jazz Fruit w Pradze). Wielokrotnie koncertował na festiwalu Ery Jazzu.

Gosia Marciniak (wibrafon, instrumenty perkusyjne) oraz Kuba Marciniak (saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, klarnet basowy) to dwoje utalentowanych poznańskich muzyków. Ich duet to rzadko spotykane połączenie saksofonów z wibrafonem i innymi instrumentami perkusyjnymi. To wyjątkowe połączenie saksofonów z wibrafonem, wykraczające poza ramy gatunkowe i czerpiące z muzyki poważnej, jazzowej oraz ludowej. Zgrabnie przygotowany repertuar albumu „Impressions” inspirowany jest kompozycjami mistrzów francuskiego impresjonizmu oraz – utrzymanymi w podobnej konwencji i stylistyce – autorskimi kompozycjami wibrafonistki i saksofonisty. Na kanwie znanych dzieł Maurice’a Ravela ( „Une Borque sur L’Ocean”, „Gaspard de la Nuit”, „Alborada del gracioso”), Erica Satie („Gnossiennes pour piano”), Alberta Rousella („Le Festin de l’Araignee”) muzycy tworzą własne autorskie, ekspresyjne i utrzymane w subtelnym brzmieniu kompozycje.

To znakomicie zagrany program, które w zamyśle kompozycyjnym nie wyklucza oryginalnych kompozycji, ale stara się nadać im nowe, często niezwykle nowoczesne, brzmienie. Subtelność wibrafonu jest korygowana ekspresją jazzowego nastroju saksofonów, pojawiają się interesujące improwizacyjne elementy i budowanie nastroju oraz zgrabnej koncepcji. Efekt takich „impresyjnych” kompozycji jest nad wyraz ciekawy: ukazuje jest szeroka jest gama inspiracji  i jak ważny jest element wirtuozerii instrumentalistów. Duet nie boi się odważnych skojarzeń przez co brzmi niezwykle wiarygodnie, klasycznie i …jazzowo !

Dionizy Piątkowski