Inga Lewandowska należy do grona polskich wokalistek jazzowych, rozkochanych w kompozycjach Fryderyka Chopina. W 2003 rok zrealizowała dwupłytowy „Chopin Songbook” ze współczesnymi opracowaniami pieśni Chopina. Z projektem tym wystąpiła także na festiwalu „Chopin i jego Europa„. Teraz ukazuje się album „Chopin Songs Op.74” z kolejnymi, jazzowymi interpretacjami pieśni naszego wielkiego, romantycznego kompozytora.

„ Pieśni Fryderyka Chopina pojawiły się w moim życiu wraz z lekcjami śpiewu w liceum muzycznym – opowiada wokalistka. Miałam 14 lat i to właśnie w tamte wakacje pojechałam pierwszy raz na warsztaty jazzowe. Klasyka i jazz. Dwa światy, które wówczas wydawały mi się tak różne i tak sobie niedostępne. Przyszedł rok 1999: razem z jazzowym pianistą Kubą Stankiewiczem przygotowywaliśmy się do nagrania naszych interpretacji piosenek do słów Agnieszki Osieckiej. Reżyser Piotr Szalsza zaproponował nam przygotowanie jazzowych wersji chopinowskich „Pieśni”. Premiera projektu odbyła się w 1999 roku w Wiedniu, podczas uroczystości uświetniających obchody 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina”. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec, Inga Lewandowska rozpoczęła studia na Wydziale Jazzu  Akademii Muzycznej w Katowicach ( zwieńczone dyplomem w 1995 roku). Arkana jazzu poznawała także w Instytucie Jazzu w Grazu pod opieką wybitnych amerykańskich wokalistów: Sheili Jordan i Marka Murphy’ego. Inga Lewandowska jest także laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych – Zamość ’94. W 2000 roku ukazał się jej debiutancki  album „Ulice Wielkich Miast” zawierający współczesne opracowania ballad do tekstów Agnieszki Osieckiej.

„ Pieśni nagrałam wraz z zespołem Kuby Stankiewicza na dwóch krążkach: w polsko i angielskojęzycznej wersji – wspomina Inga Lewandowska. Dziesięć lat później poświęciłam tym utworom swoją książkę „Chopin songbook : jazzowe interpretacje wybranych pieśni Fryderyka Chopina – analiza nagrań studyjnych oraz wykonań koncertowych”. Zagłębiłam się nie tylko w historię powstawania „Pieśni”, poznałam bliżej ich twórcę i cenione przez niego wartości. Dostrzegłam w Chopinie artystę wielowymiarowego: mistrza słowa pisanego i rysunku; aktora, poliglotę posługującego się sześcioma językami, miłośnika tańca i jazdy na łyżwach, a nawet konstruktora szachów. Odnalazłam sens jego radości, smutków i rozterek. To wszystko powodowało, że chopinowskie „Pieśni” przemówiły do mnie w nowy sposób. Ich ludowe korzenie, głęboko emocjonalne, słowiańskie melodie przedstawiające niekiedy młodzieńczo żartobliwe scenki, a czasem dojrzałe, zatopione w głębokim żalu i tęsknocie opowiadania”. Miniaturowe i ponadczasowe dzieła wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Inga Lewandowska zrealizowała wraz ze znakomitym, jazzowym zespołem : Jan Chojnacki -trąbka, Przemysław Raminiak – fortepian, Grzegorz Piasecki – kontrabas i Adam Wajdzik – perkusja. Subtelny album chopinowskich miniatur wokalistka umiejscawia w rozbudowanej, jazzowej formule, w której romantyczne tematy muzyczne stają się zaczątkiem artystycznej opowieści. Wraz z oryginalnymi tekstami ( Stefan Witwicki, Adam Mickiewicz, Bohdan Zalewski, Ludwik Osiński i Zygmunt Krasiński) melancholijne, muzyczne skojarzenia stają się w interpretacji Ingi Lewandowskiej pięknymi manifestami miłości, ukojenia i romantycznych uniesień. To jest nowe odkrywanie muzyki Chopina, jej wmontowywanie w jazzowy i współczesny, artystyczny patos.

Dionizy Piątkowski