Joanna Morea – wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji. Taka wizytówka jest oczywistą przepustką do muzycznego świata. Joanna Morea koncertowała w Belgii (m.in Middleheim Jazz Festival wraz Marie Schneider Orchestra ), Holandii, Niemczech, Anglii a teraz pojawia się w Polsce i to z ciekawym, autorskim projektem „ Crazy People”. Dała się poznać na wielu scenach jazzowych oraz festiwalowych. W 2014 roku zagrała na festiwalu Złota Tarka jako gość specjalny z zespołem Ragtime Jazz Band obok Molly Ryan (USA), Dana Levinsona (USA) i Jacka Andersona (Szwecja). W 2016 zaprezentowała się na Złotej Tarce z projektem Polish Scandynavian Connection. W tym samym roku powstała formacja Joanna Morea and Her Swinging Boys. Choć współpracuje z wieloma muzykami oraz zespołami ( od Trio Wojtka Kamińskiego, Five O’Clock Orchestra, Happy Play Dixieland Band, Ragtime Duo po koncerty i nagrania z Markiem Shepherdem) swoją najnowszą płytę zrealizowała z  gościnnym udziałem niekwestionowanych gwiazd polskiego jazzu: Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Robertem Majewskim, Pawłem Tartanusem.

 „ Crazy People” to zestaw zgrabnych, utrzymanych w różnej konwencji kompozycji, z których znamienita większość jest autorska Joanny Morea. Album jest zatem swego rodzaju  mozaiką muzyczną, zbiorem przeżyć i sympatii muzycznych („ Wakacje w Bangkoku”, „Tropikalny Raj”), jak też przeżyć czysto ludzkich („10 gorzkich łez”) i kobiecych emocjt („Kobieta Casanovy”). Na płycie znalazły się także dwie wersje  słynnej kompozycji „Crazy People”  The Boswell Sisters z 1932 roku. Te nagrania odkrywają ciekawą, dowcipna wokalistkę, dla której poszanowanie tradycji muzycznej, estradowy szyk oraz muzyczny talent są wartościami szczególnymi. Być może prologiem takiego pojmowania jazzu był album  „Swing Is Everything, Swing jest wszystkim” nagrany w 2012 roku przez Joannę Morea wraz z  kwartetem Marka Shepherda.

Są też na płycie „Crazy People” teksty, którymi zostałam obdarowana przez Marka Gaszyńskiego i Magdę Bargiełowską, a które są o mnie i takimi je wykorzystałam w moich piosenkach  „Jazzowe nutki”, „Wolność osobista”, „Nie teraz” – mówi o albumie i swojej muzyce Joanna Morea –  Moje fascynacje muzyczne to jazz tradycyjny i swing. To wypadkowe mojej przygody muzycznej, którą rozpoczęłam kilka lat temu współpracując z takimi zespołami jak: Ragtime Jazz Band, Malmo Jazz Kings oraz z tak uznanymi postaciami tego gatunku jak: Mietek Mazur, Dymitr Markiewicz, Wojtek Kamiński czy też Dan Levinson. Dziś fascynuje mnie swing, jutro może sięgnę do innej stylistyki. Zarejestrowanie płyty to jak wykonanie fotografii, na której świat zastyga na wieki. To uchwycenie chwili muzycznej i pozostawienie jej dla potomnych na przykład moich dzieci. Taki był cel, bo przecież wszystko jest zmienne, a w obecnych czasach przemiany następują w zastraszającym tempie”.

Dionizy Piątkowski