Dwupłytowe wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia jest precyzyjna, artystyczną syntezą kreatywności wybitnego, śląskiego artysty. Szczęśliwie nie jest to wybór „the best of”, ale znakomita kompilacja ukazująca multiinstrumentalistę w rejonach sztuki, w których czuł się najpewniej. Jest ten najsłynniejszy Skrzek z okresu kultowej formacji SBB, ale jest także zestaw solowych, wirtuozerskich popisów pianisty. Do tego parada wybitnych muzyków, z którymi tworzył swój niepowtarzalny, muzyczny patos: od  jazzmanów Tomasza Stańko, Tomasza Szukalskiego i Macieja Sikały po współtwórców sukcesów SBB – Apostolisa Anthimosa i Jerzego Piotrowskiego.

Józef Skrzek to pionier rodzimego rocka progresywnego i elektronicznego, klawiszowiec, pianista, basista, multiinstrumentalista i kompozytor, jeden z najwybitniejszych polskich twórców. Debiutował i zdobywał estradowe doświadczenie w zespole Breakout Tadeusza Nalepy. W 1971 roku powołał – wraz z gitarzystą Apostolisem Anthimosem i perkusistą Jerzym Piotrowskim –  trio Silesian Blues Band, które z czasem określać poczęło się jako SBB. To najważniejsza formacja progresywnego blues-rocka lat 70-tych i kultowa formacja, która stała się zaczątkiem tzw. silesian sound. W latach 1971-1973 trio tworzyło wraz z Czesławem Niemenem  Grupę Niemen, Od 1975 roku Józef Skrzek koncertował i nagrywał równocześnie pod własnym nazwiskiem:  zaczynając  solowa karierę uroczym albumem „Pamiętnik Karoliny”, sporo komponował i nagrywał muzykę do filmu i teatru. Trio SBB regularnie nagrywało płyty i koncertowało w Polsce i za granicą. Nieoczekiwanie, w 1980 roku, zespół po raz pierwszy zawiesił swoją działalność by po dziesięciu latach powrócić na estradę jako formacja pianisty i organisty z różnymi muzykami towarzyszącymi Skrzekowi. Dopiero w 2014 roku trio wróciło do pierwotnego składu jako Skrzek/Anthimos/Piotrowski.

Obszerna dyskografia Józefa Skrzeka obejmuje ponad sto płyt. Wiele z tych albumów to bestsellery, wielokrotnie nagradzane i wznawiane ( od „ Ojciec chrzestny Dominika” z 1981 roku wydany w formacje CD przez GAD Records po edycje „Józef Skrzek” Agencji Muzycznej Polskiego Radia). Józef Skrzek – jako twórca –  nie zna  stylistycznych ograniczeń: z równa gracja i swoboda porusza się w stylistyce rocka, funky, muzyce organowej i awangardowej, eksperymentuje z folklorem  góralskim i romantyczna klasyką, garściami sięga do jazzu zapraszając do współpracy tak wybitnych muzyków, jak Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski, Tomasz Szukalski czy Tomasz Stańko.

Dionizy Piątkowski