Chciałoby się powiedzieć …nareszcie !  Norah Jones, 9-krotna zdobywczyni Grammy Awards powraca do jazzu albumem „ Day Breaks ” . Gwarantem najpiękniejszych synkop jest nie tylko subtelny, swingujący śpiew wokalistki, ale przede wszystkim udział w nagraniu legendarnego saksofonisty Wayne’a Shortera, charyzmatycznego organisty Dr.Lonnie Smith’a i  plejady jazzowych gwiazd ( basisty Johna Patitucci’ego  i perkusisty Briana Blade ) oraz wiolonczelisty Dave’a Eggara  i wokalistek Catherine Popper i Sashy Dobson.

Do tego, utrzymane w jazzowej konwencji, nowe kompozycje/piosenki Norah Jones oraz brawurowe interpretacje standardów „ Peace ” Horace’a Silvera, „Fleurette Africaine” Duke’a Ellingtona i przebojowego „ Don’t Be Denied ” Neila Younga. Wraz z subtelnym, folkowym śpiewem  album lansuje niezwykle zgrabny zestaw piosenek łączących znakomicie trudny, (doskonale osadzony w improwizacjach solistów) jazz z prawie przebojowymi nastrojami. Norah Jones potrafi także szlagierowo komponować, stąd jej nowe nagrania są same w sobie balladowymi hitami, często z jazzowym brzmieniem i nastrojem („Burn” i „Tragedy„), czasami bliższe tradycji bluesa ( „It’s A Wonderful Time For Love”  lub „Carry On„) albo mocno brzmią rockowymi frazami ( np. „Flipside”, „Don’t Be Denied”  czy tytułowy „Day Breaks„).

Day Breaks” jest  szósta, solową płytą popularnej wokalistki i swego rodzaju powrotem do stylistyki debiutanckiego, obsypanego nagrodami albumu „Come Away With Me”. „ Tą płytą zataczam niejako koło  – mówi Norah Jones – ponieważ powracam do moich wczesnych muzycznych doświadczeń. Po pierwszej płycie  oddaliłam się nieco od gry na fortepianie, skupiając się bardziej na gitarze. Ale wciąż grałam… Tym bardziej cieszy mnie fakt, że powróciłam do grania na najnowszym albumie”.

Takie właśnie pojmowanie muzyki stało się zaczątkiem jej wielkiej, światowej kariery. Folkowe, jazzujące ballady z elementami nostalgicznego bluesa a nawet pogodnej, przebojowej country legły u podstaw sukcesu albumu „Come Away with Me” z 2002 roku. Norah Jones dostała za niego osiem nagród Grammy, na świecie  kupiło go ponad 25 milionów fanów.  Najnowszy album również zbiera doskonałe recenzje : “To najlepszy album Norah Jones jak dotąd…inspirujący, zapiera dech  piersiach …” pisze kultowy MOJO Magazine; “Wyśmienite  połączenie  przeszłości i nowoczesności w unikalnym stylu”— rekomenduje Rolling Stone; jazzowy Down Beat komplementuje : “Day Breaks  jest zarazem nawiązaniem do korzeni i triumfalnym powrotem  w znakomitym stylu”; opiniotwórczy Boston Globe pisze, że „ “Norah Jones jest zawsze  tam gdzie  jej potrzebujesz….aksamitny jak miód ,ciepły głos tuż przy Twoim uchu , szczery i czyły”. Również entuzjastycznie do nowej płyty odnoszą się magazyny Newsday (“Dzisiaj w zabieganym świecie  “Carry On” jest jak balsam dla duszy “), BUST (“Day Breaks  ukazuje  wokalistkę I pianistkę  powracającą do jazzowych korzeni , ale z nową jakością, która ugruntowuje pozycje Norah jako prawdziwej gwiazdy I tworzy jedną z najlepszych płyt jak dotąd”) a słynny Mashable Magazine bez skrępowania twierdzi, że Norah Jones to “muzyczny skarb ! ”.

Dionizy Piątkowski