Piotr Damasiewicz  jest  jednym z oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej a jego ciekawe albumy „Alaman”, „Imprographic” czy „Mnemotaksja”  są ważnymi dokumentami naszej muzyki improwizowanej ostatnich lat. Nagrany z orkiestrą kameralną Aukso  album „Hadrony” zyskał Fryderyka w kategorii „Jazzowy Debiut Roku  2012”. Niezwykle ciekawym pomysłem okazała się sesja Power of the Horns Ensemble oraz album “Polska” – synteza tego, co najbardziej wpłynęło na obraz jazzu jaki towarzyszył Piotrowi Damasiewiczowi w budowaniu jego muzycznej tożsamości. Obok autorskich projektów Piotr Damasiewicz współpracuje także z portugalskim Red Trio, Spinifex oraz współtworzy (z Emilio Gordoą) Hangar Music i (z Gerardem Lebikiem) VeNN Circles.

Zapowiedzią nowego pojmowania nowoczesnego jazzu był z pewnością album „Vienna Suite” zrealizowany w ramach warsztatowego  projektu Piotr Damasiewicz Viennese Connection. Wraz z autorskim trio Into The Roots realizuje się albumem „Śpiwle”z odkrywczym, jazzowo-folkloryzującym brzmieniem. „Śpiwle”,  to zgrabnie uporządkowana, rozbudowana forma Piotr Damasiewicz Ethno Trio ( Zbigniew Kozera- bas, Paweł Szpura- perkusja i Jan Ryt – ludowe gwizdki) przedstawiająca impresyjne elementy ludowej muzyki Norwegii, w improwizowanych, jazzowych odniesieniach, z nawiązaniem do awangardowej klasyki, autorskich kompozycji i  etnicznych, ludowych zapożyczeń.

Pojechaliśmy tam – mówi o sesji Piotr Damasiewicz by odrealnić się od wielkomiejskiego zgiełku. Los chciał, że wylądowało akurat trzech improwizatorów mających wspólny muzyczny mianownik jakim jest fascynacja etniką i improwizacją” . Tam pośród fiordów, w pasterskim klimacie  spotkali się w małej chatce by pomuzykować. Nie bez znaczenia miał dla nich górski klimat przepełniony brzmieniem pasterskich dzwonków, okrzyków owiec, oraz wiejącego wiatru. Podczas wspólnego pobytu w norweskich górach zagrali koncert, który był początkiem nowo powstającego  zespołu. Muzyka jaką prezentuje trio powstawała głównie z połączenia wspólnych doświadczeń, które muzycy zebrali w Norwegii, Afryce i polskich górach. Surowy norweski klimat i jednocześnie intensywność egzystowania z tamtejszą piękną unikatową i surową przyrodą pobudzał do energetycznego osadzonego groovu i swobodnej ekspresji. Etniczność, improwizacja, jazz, melodia, rdzenny feeling i Groove, swobodna, naturalna ekspresja składa się na definicję Into The Roots/Piotr Damasiewicz Ethno Trio. Każdemu z muzyków jest bliska ta szczególna muzyka.

Dionizy Piątkowski