Concerto Pour Piano” to szczególny album w rozleglej dyskografii jednego z największych twórców francuskiej muzyki filmowej i teatralnej – Michela Legranda. To nagranie zawierające jego koncerty fortepianowy i wiolonczelowy. Wykonawcami partii solowych  są francuski wiolonczelista Henri Demarquette oraz sam Michel Legrand  a  Orkiestrą Radia Francuskiego dyryguje Mikko Franck.

 Michel Legrand skomponował muzykę do ponad 200 filmów, seriali i musicali. Zdobył wiele międzynarodowych nagród; między innymi 13 razy nominowany był do nagrody Oscara (zdobył trzy statuetki – za „Sprawy Thomasa Crowna” r oraz  za muzykę do „ Lato roku 1942” i piosenkę do filmu „Yentl„; 8 razy był nominowany do nagrody Grammy (zwyciężył pięciokrotnie), 14 do nagrody Golden Globe, ponadto  jest laureatem licznych nagród i nominacji do Cesarów, BAFTA, Emmy i wielu innych, prestiżowych wyróżnień. Legrand swoją karierę rozpoczął w latach 50-tych choć uwagę krytyków zwrócił na siebie jednak dopiero na początku lat 60-ych  ścieżką dźwiękową do „Loli” oraz komedii muzycznej „Kobieta jest kobietą”. Jego kariera osiągnęła szczyt w latach 70-tych kiedy zdobył dwa pierwsze Oscary. Miłośnikom kina znany jest przede wszystkim z budzących zachwyt ścieżek dźwiękowych do filmów „Wichrowe wzgórza” oraz „Le Mans”, za które został nominowany do Złotego Globu. Za  muzykę do „Parasolek z Cherbourga” nagrodzony został Złotą Palmą. W twórczości Artysty można odnaleźć także polski akcent – jest autorem oprawy muzycznej do filmu Andrzeja Wajdy „Miłość w Niemczech”. Poza muzyką filmową, Michel Legrand interesował się także muzyką klasyczną i jazzem. Współpracował z takimi sławami jak m.in. Miles Davis, John Coltrane, Bill Evans, Phil Woods, Ben Webster, Hank Jones i Artem Farmer. Może właśnie dlatego jego pianistyka nosi ślady inspiracji takimi muzycznymi legendami jak Art Tatum, Erroll Garner, Oscar Peterson i Bill Evans.

Michel Legrand przyczynił się do ogromnej popularności muzyki filmowej. Wiele jego utworów, jak np. „What Are You Doing the Rest of Your Life?”, “Watch What Happens”,  “The Summer Knows”  czy “ You Must Believe in Spring” stało się wielkimi przebojami i standardami często wykonywanymi przez innych artystów. Michel Legrand to mistrz kreacji przebojowej muzyki, który bawi się kompozycją, nastrojem i brzmieniem i łączy poszczególne gatunki w spójną linię melodyczną. Efektem tego są setki genialnych kompozycji muzyki filmowej.  „Gdy byłem małym chłopcem, moją ambicją było żyć całkowicie otoczonym muzyką. Teraz moim marzeniem jest to, aby nie przegapić czegokolwiek. – mówi Legrand – Właśnie dlatego nigdy nie osiadłem w jednym gatunku muzycznym. Kocham grać, prowadzić orkiestrę, śpiewać i pisać w każdym stylu. W związku z tym otwieram ręce w stronę wszystkiego, a nie sięgam tylko po kawałek każdej z tych rzeczy. Podejmuję wszystkie te aktywności natychmiast, na poważnie, z całego serca i z głębokim zaangażowaniem”.

Dionizy Piątkowski