Czy można sobie wyobrazić doskonalsze, muzyczne spotkanie ? Kultowy irlandzki wokalista Van Morrison zaprasza do współpracy wybitnego hammondzistę i trębacza Joey’a De Francesco by zrealizować album „You’re Driving Me Crazy” z kanonem standardów jazzu, bluesa, muzyki soul. Są zatem jazzowe, bluesowe oraz klasyczne przeboje („Miss Otis Regrets” – Cole’a Portera, „The Things I Used to Do„- Eddie’go Jonesa, „Every Day I Have the Blues„- Petera Chapmana, „You’re Driving Me Crazy” – Waltera Donaldsona), ale także  piosenki Van Morrisona  (“ All Saints Day”, “The Way Young Lovers Do”, “Close Enough For Jazz”, “ Goldfish Bowl”, hit “ Evening Shadows”-Van Morrisona i Acker Bilka, “ Magic Time “, “Have I Told You Lately” oraz piękny  “Celtic Swing”).

Pochodzący z Irlandii Północnej Van Morrison swoją karierę muzyczną rozpoczął jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku. Etatowy laureat prestiżowych nagród ( sześć Grammy Awards), uhonorowany ” Rock n’ Roll Hall of Fame ” oraz ” Songwriters Hall of Fame ” jest dzisiaj jednym z najbardziej wpływowych artystów obecnych czasów. Jego poetycko impresjonistyczne teksty i wyjątkowe połączenie rock n’ rolla z soulem, jazzem i folkiem mają głęboki emocjonalny oddźwięk i uniwersalny przekaz. Jego różnorodna dyskografia jest tak po prawdzie historią muzyki ostatnich dekad oraz dokumentem nonkonformizmu muzycznego buntownika z Irlandii. To specyficzny zestaw ogromnej wrażliwości muzycznej wrzucony w nurt  folka, rocka, jazzu i muzyki soul, nieodłącznej w wokalnych popisach mistycznego poety. Album „You’re Driving Me Crazy” to trzydziesty dziewiąty, studyjny album Van Morrisona, teraz zrealizowany z zespołem organisty Joey’a DeFrancesco (Dan Wilson -gitara), Michael Ode –perkusja i  Troy Roberts -saksofon tenorowy).

Joey DeFrancesco  to jeden z najznamienitszych wirtuozów gry na organach Hammonda. Ogromną popularność oraz uznanie przyniosły mu lata współpracy z trio Johna McLaughlina oraz udział młodego organisty w europejskich koncertach z grupą Milesa Davisa (co w znacznej mierze ukształtowało jego osobowość i wrażliwość muzyczną). Miles Davis zachęcił go również do gry na trąbce. DeFrancesco w swojej dyskografii ma ponad ponad 30 albumów, które w większości zostały zrealizowane dzięki kontraktowi płytowemu z wytwórnią Legacy/Sony/Columbia Records. Koncertuje w różnych formacjach (solo,kwartet, trio) na estradach całego świata, uczestnicząc w wielu projektach i festiwalach. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy za nagrania “Falling in Love Again”, (2004), “Never Can Say Goodbye”(2010), “Enjoy the View” (2014). Jest nie tylko także doskonałym trębaczem i kompozytorem, ale sławę zyskał jako mistrz gry na organach Hammonda.

Dionizy Piątkowski