Trwa „festiwal projektów komedowskich”  i doskonale w ten rytm wpisuje się „When Angels Fall” –  nowy album kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Top kolejnie, niezwykle ciekawe odczytanie muzyki Komedy, autorskie i nie pozbawione zadziorności popularnego basisty i jego zespołu. „Nowy program koncertowy kwintetu z muzyką Krzysztofa Komedy powstawał przez ostatnie dwa lata” – mówi Wojtek Mazolewski. W naszych interpretacjach pokazujemy nie tylko sam potencjał kompozycji Komedy, który jest bezdyskusyjny, ale także dodajemy im taki nasz współczesny, kwintetowy pierwiastek”.

Na płytę „When Angels Fall” Wojtek Mazolewski  wybrał utwory Krzysztofa Komedy do filmów Polańskiego i Skolimowskiego, ale umieścił tu też autorskie kompozycje. Interpretacje utworów „Roman II” i „Bariera” tętnią energią. Muzycy doskonale radzą sobie zarówno z rozbudowanym utworem „Astigmatic”, jak i z słynną, nastrojową balladą „Sleep Safe and Warm” z „Rosemary’s Baby””. Jest także przepiękna i charakterystyczna, komedowska „Ballad For Bernt”  oraz perfekcyjna gra sekcji rytmicznej z perkusistą Kubą Janickim i wirtuozerskie popisy pianistki Joanny Dudy oraz trębacza Oskara Töröka i saksofonisty Marka Pospieszalskiego. Jest tu i slynna „Crazy Girl”, energetyczny „Astigmatic”, temat z filmu  „Dwaj ludzie z szafą”, ale także i nostalgiczna „Memory of Bach” – kompozycja, która wylansowała Sextet Komedy.

Przygotowując się do tej płyty – mówi o projekcie Wojtek Mazolewski –  czytałem nuty Komedy, książki i wspomnienia o nim, spotykałem się z ludźmi, którzy go znali i odwiedzałem miejsca, gdzie mieszkał – od Poznania po Los Angeles. Chciałem poczuć, kim był i jak żył Krzysztof Komeda. To wszystko wzbogaciło ten projekt o świadomość, uczucia oraz emocje i powoli przynosiło efekty – aby stworzyć oryginalny materiał WMQ, pracowaliśmy z zespołem trzy lata. Wielką inspiracją były też filmy „Rosemary’s Baby” i „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego  czy „Bariera” Jerzego Skolimowskiego. Połączenie ich talentu i wrażliwości z muzyką kompozytora do dziś robi wielkie wrażenie i zmusza do myślenia”.

To jest jedna z ciekawszych płyt Roku Komedowskiego. „When Angels Fall”  poprzez sugestywna muzykę , autorskie odczucie kompozycji oddaje klimat legendy polskiego jazzu i Hollywood – Krzysztofa Komedy. Postaci niezwykłej obdarzonej wielkim talentem i potencjałem, owianej tajemnicą, której niespodziewana śmierć przerwała pasmo wspaniałych sukcesów i tworzenia pięknych kompozycji. „To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata – deklaruje lider WMQ.

Dionizy Piątkowski