W przebogatej dyskografii duetu  Friend ‘n Fellow album “Characters” jest z jednej strony doskonałą kontynuacją obranej przed laty artystycznej stylistyki I znakomitej, estradowej maniery,  z drugiej – pewnie po latach doświadczeń, ale i artystycznych ambicji – pojawia się sesja będąca ważnym odniesieniem do impresyjnych, poetyckich i muzycznych przemyśleń. „Characters” zawiera bowiem wyłącznie kompozycje duetu, ale dobrane tak, że nie gubi się w nich także tego, co stanowiło dotąd o „przebojowości” ich prezentacji: zatopionym w nostalgii, przebojowym rytmie, wirtuozerii gitarzysty i subtelnością głosu wokalistki. To niezwykła płyta, jakby bardzo „pandemiczna”, bo oparta o niepokój ostatnich miesięcy ( choć nagrana nim Covid zaczął siać spustoszenie). „Characters” to  dwunasty album w dyskografii duetu. Tuzin nowych piosenek o dwunastu różnych sprawach połączonych pięknem i gleboką artystyczna impresją.

Friend ’n Fellow to jeden z najważniejszych zespołów  akustycznego jazzu wokalnego. Wokalista Constanze Friend określana często jako „śpiewająca Josephine Baker” jest dzisiaj atrakcją wielu prestiżowych estrad. W jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Niny Simone, Elli Fitzgerald, Billie Holiday oraz Cassandry Wilson. Wraz z wirtuozerskim gitarzystą Thomasem Fellowem tworzą niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę.

Tworzą charakterystyczne i niepowtarzalne, ale jednocześnie zmienne i zawsze dobre brzmienie. „ Jeden głos, jedna gitara – reszta to zdumienie” – komentowała prasa kilka lat temu. Swoimi intensywnymi i autentycznymi interakcjami muzycy eksponują nawet najdrobniejsze niuanse – które wydają się być zapomniane w dzisiejszym świecie muzyki rozrywkowej. Muzyka Friend 'n Fellow tchnie intensywnością bluesa, cieszy się swobodą jazzu i dotyka brzmienia duszy. Słucham pięknego, przebojowego „Fighter”, subtelnych i wrażliwych „Dreamer”, „Child” i „Woman, ale jestem także pod urokiem „Stranger”, „Postman” czy „Soulmate”. Kompozycje są urokliwe, pięknie eksponowane i podawane poetyckim tekstom. To album z charakterem: ważny w dyskografii duetu, ale równie znaczący w brzmieniu i nastroju Friend n’ Fellow !

Dionizy Piątkowski