Wśród wielu ciekawych płyt, jakie proponują polskie wokalistki jazzowe pojawił się album “ Shades of Love ”, który wraz z uznanymi  jazzmanami ( m.in. Frank McComb, Piotr Żaczek, Maciej Kociński, Adam Bałdych,  Marcin Wasilewski) zrealizowała Ania Szarmach. Doskonałe, nowoczesne brzmienie, ciekawe kompozycje oraz aranżacje spowodowały, że wokalistka stała się ozdobą rodzimej jazz-estrady a album, choć nie jest przecież jej debiutem,  jest  z pewnością nagraniem przełomowym w karierze piosenkarki. Ania Szarmach doskonale odnajduje się w jazzowych frazach a dopracowanym głosem i autentycznym poczuciem rytmu i nastroju buduje wspaniały świat muzyki.

Ania Szarmach to zdolna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jest absolwentką Akademii Muzycznej ( Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, sekcji wokalnej) w Katowicach. Nie zaniedbując własnej, indywidualnej kariery pojawiała się  najczęściej na płytach różnych polskich muzyków i wokalistów. Pierwszym samodzielnym sukcesem było nagrania piosenki „ Obejmij mnie”, który znalazł się w 2004 roku w kompilacji  “Święta, święta“. Została także laureatką festiwalu Top Trendy 2006.W tym samym roku wydała „ Sharm ” – swój pierwszy album stanowiący zgrabny zestaw  tanecznych rytmów  w stylistyce rhythm’n’bluesa i funky oraz subtelnych, akustycznych ballad. Album spotkał się z doskonałym przyjęciem i otrzymał nominacje do Fryderyków (Wokalistka Roku i Nowa Twarz Fonografii) oraz nominacje do Super Jedynek (Debiut Roku i Płyta Hip-Hop/R’N’B). Autorskim debiutem wokalistki był, wydany w 2010 roku, album „Inna”. Nagranie zrealizowane w akustycznej i  balladowej konwencji Ania Szarmach przygotowała z zespołem Sharmi a współproducentem był jazzman Robert Kubiszyn. Płyta nominowana była do Fryderyków (album Roku Hip-Hop/ R&B/ Reggae). Dwa lata później ukazał się trzeci album artystki  „POZYTYWka, nagrany na żywo wraz z zespołem Sharmi oraz m.in. Anny Marii Jopek oraz chóru Sound’n’Grace.

Ważną dla polskiej wokalistki okazała się współpraca z amerykańskim, soulowo-jazzowym wokalistą, pianistą i kompozytorem – Frankiem McCombem.  Sukcesem okazały się ich wspólne koncerty oraz zachwyt publiczności i krytyków. Do brzmień oraz pomysłów Ania Szarmach powraca z amerykańskim artysta do studia i realizuje nowy projekt. Nowa płyta „Shades of Love” to fascynująca podróż przez dźwięki i muzyczne światy, inteligentna, zaskakująca, wspaniale zaaranżowana i perfekcyjnie zaśpiewana. Ania Szarmach jest tutaj nie tylko wokalistką, ale także ciekawą kompozytorką i autorka tekstów. “ Pragnęłam świeżości oraz przewietrzenia głowy – mówi o Ania Szarmach –  Na świecie jest tyle pięknej i jeszcze nieodkrytej muzy. Wiedziałam, że ona czeka na mnie. Gdy robisz się starszy zaczynasz obracać się wokół tych samych, sprawdzonych dźwięków. A przecież wcale nie chodzi o poczucie bezpieczeństwo w muzyce. Mój cel to odkrywanie nowych lądów, a muzyka to niekończący się horyzont dźwięków i brzmień. Polegając przede wszystkim na swojej wiedzy oraz intuicji muzycznej jesteś w stanie dotrzeć do miejsca, którego jeszcze nie widziałeś. Wiedziałam, że w taką wyprawę warto wybrać się z kimś, kto ma podobne spojrzenie oraz chętnie złapie cię za rękę w tych nieodgadnionych poszukiwaniach. Kompromis stał się moim bratem, gdyż za najwyższy cel stawiałam muzykę, a nie własne ego. Zanim przeszliśmy do nagrań i pracy spędziliśmy kilka dni na dyskusjach dotyczących demokracji w naszym teamie, a także byliśmy zgodni i gotowi by się zmienić podług siebie nawzajem. Akceptacja i otwarte serce na wrażliwość drugiego muzyka to klucz do nowego świata muzy, w którym cię jeszcze nie było… ”

 Nowy system pracy polegał na wytworzeniu się kooperacji producenckiej, która pilotowali Ania Szarmach, Maciej Goliński – muzyk, producent i DJ’ oraz Grzegorz  Jabłoński – muzyk, aranżer i  szef zespołu Sharmi. Ale wspaniałą rolę w kreowaniu brzmienia  spełnili muzycy uczestniczący w całym projekcie: Mark Boretti, Frank McComb, Marcin Wasilewski, Adam Bałdych, Piotr Żaczek, Robert Luty, Michał Miśkiewicz, Kasia Dereń, Ryszard Bazarnik, Piotr Zabrodzki, Damian Kurasz, Maciej Mąka, Maciej Kocin Kociński, Dariusz Plichta, Jakub Waszczeniuk, Michał Milczarek, Miłosz Pękala. Do tego oprawę masteringu zapewnił słynny Chris Athens, który wcześniej pracował przy nagraniach takich artystów, jak Robert Glasper, Erykah Badu, India Arie, N.E.R.D, Kelis, Usher, Run D.M.C, Common, Talib Kweli, The Neptunes , Cassandra Wilson, Method Man,Chris Brown, Redman, Norah Jones, Wiz Khalifa czy  Drake. Jest zatem album „Shades of Love”   w pewnym sensie kolektywną płytą produkcencką, dla której wypracowano perfekcyjne brzmienie budowane doskonałymi kompozycjami, ciekawymi tekstami oraz wirtuozerią gry. Przebojowym jest zatem „Rolling Stones”, pięknym tytułowy „Shades of Love”, zgeabnie synkopowanym i zagranych wraz ze skrzypkiem Adamem Bałdychem „ „Kiss Me” czy niezwykle subtelne „Not Gonna Stop” oraz – jedyna piosenka zaśpiewana przez Kasię Szarmach po polsku – „Gdzie jest ta miłość ” z pięknymi frazami budowanymi przez pianistę Marcina Wasilewskiego.

Dionizy Piątkowski