Decyzja o rejestracji wspólnego albumu zapadła po ich pierwszym nowojorskim koncercie w 2018 roku. „Poczuliśmy to od pierwszej chwili” – wspomina pianista Vijay Iyer. Byliśmy oszołomieni i powiedzieliśmy: Nie wiemy, co się właśnie stało. Ale czujemy, ze powinniśmy zrobić to jeszcze raz”. Nie mieli przygotowanego wcześniej repertuaru and brzmienie, jakie powstało sygnalizowało nowe, artystyczne rozdanie i  im połączyć bas, fortepian i wokal w zapierający dech w piersiach jednolity dźwięk. To była muzyka chwili. Spontaniczne współtworzenie stało się definiującym podejściem zespołu podczas kolejnych koncertów, które zagrali przed nagraniem debiutanckiego albumu.

Egzotyczna wokalistka Arooj Aftab urodziła się i wychowała w pakistańskim Lahore, największym mieście Pendżabu. Od dziewiętnastego roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Studiowała jazz na prestiżowej bostońskiej uczelni Berklee College of Music. Od kilku lat mieszka na Brooklynie, gdzie wpisała się w wielokulturową artystyczną tkankę dzielnicy. Wychowana w przebogatej, hindustańskiej kulturze muzycznej artystka, żyjąc w Ameryce, nie zagubiła swoich korzeni a jej kompozytorski warsztat opiera się na dwóch filarach: muzyce hindustańskiej oraz zachodnim podejściu do komponowania i  eksperymentowania. Zadebiutowała entuzjastycznie przyjętym albumem „Vulture Prince”, za który w 2021 roku otrzymała Grammy Award ( w kategorii Best Global Music Performance).

Hinduski pianista i kompozytor Vijay Iyer  jest doskonałym przykładem artysty, którego talenty rodziły się na skrzyżowaniach wielu kultur. W latach 60-tych rodzice  wyemigrowali z Indii do  Kalifornii. Z dzieciństwa zachował dwa wspomnienia: mozół, z jakim Hindusi usiłowali integrować się na obczyźnie oraz towarzyszące ich zjazdom  rodzinnym koncerty muzyki karnatyckiej, charakterystycznej dla południowych Indii. Muzyką  Vijay Iyer  zainteresował się w połowie lat 80-tych i były to głównie fascynacje amerykańskim rockiem, odrobiną jazzu oraz  osobliwe zainteresowanie muzyką hinduską ( rodzice bardzo zabiegali, by syn wrastał także w tradycje kultury przodków). Jako nastolatek podjął naukę samodzielnej  gry na fortepianie (pobierał  także lekcje gry na skrzypcach), studiował matematykę oraz fizykę na Uniwersytecie Yale, by później zostać doktorantem na Uniwersytecie Kalifornii w Berkeley. Vijay Iyer przekonuje w wywiadach, że w procesie tworzenia muzyki świetnie sprawdza się mentalność naukowca: stawianie śmiałych hipotez, eksperymentowanie i weryfikacja wyników. O talencie Vijay’a Iyera było głośno w Stanach Zjednoczonych a jego elokwencja i naukowa wnikliwość dodawały muzyce świeżości. Dzisiaj  Vijay Iyer  to – jako określają pianistę światowe media – to „najwspanialszy talent nowoczesnego jazzu i wielki talent światowej pianistyki”.  Jakby zachwytów było mało Vijay Iyer wybrany  został, przez prestiżowy magazyn GQ India,  jednym z „50 najbardziej wpływowych Hindusów świata” . Doświadczenie oraz praktyka w nagrywaniu płyt sprawiła, że świetnie czuje się zarówno w roli lidera jak i współtwórcy wielu innych projektów.

Multiinstrumentalisty Shahzad Ismaily jest znakomitym, kultowym muzykiem, kompozytorem, nauczycielem i producentem, który prowadzi własne studio nagraniowe Figure 8 w Prospect Heights na Brooklynie. Gra na basie elektrycznym i gitarze, syntezatorach, perkusji, oprogramowaniu komputerowym i wszelkiego rodzaju instrumentach perkusyjnych, w tym na instrumentach zebranych podczas podróży do Turcji, Chile, Indonezji i Maroka. Podczas gdy muzycy często tęsknią za byciem w centrum uwagi lub uznaniem za swoją wirtuozerię, Shahzad Ismaily wibruje z najwyższą częstotliwością, gdy pracuje z innymi muzykami. Takie podejście do sztuki doprowadziło go do współpracy z najwybitniejszymi artystami : Bobem Dylanem, Yoko Ono i Laurie Anderson, Bonnie Prince Billy, Benem Frostem, Gregiem Foxem i Colinem Stetsonem oraz wielu innymi.

Album trio „Love In Exile” urzeka niespiesznie rozwijającymi się kompozycjami. Głębię dźwięku osiągnięto dzięki minimalnemu instrumentarium: Vijay Iyer  gra na instrumentach klawiszowych, Shahzad Ismaily na basie i syntezatorze Mooga oraz Arooj Aftab śpiewa niezwykłym głosem Urdu. Piękne melodie i poruszające wokale, tworzą album szczególnie ciekawym. Trio współgra ze sobą w sposób przemyślany i pełen wdzięku, a elegancja i emocje towarzyszą tu każdej frazie. Muzyka ma również głębszy, duchowy wymiar. Tworząc w czasie rzeczywistym, bez żadnych wcześniejszych przygotowań, trzej muzycy kreują wyjątkową przestrzeń zarówno dla siebie, jak i dla publiczności. Wspominając ich pierwszy występ, Arooj Aftab  mówi: „Vijay i Shahzad byli zamknięci w swojej grze i nie było jasne, czy oni robią to, co ja, czy ja robię to, co oni. Byliśmy jak ryby na głębinie. Światło słoneczne przebija się przez głęboką wodę, która rozmywa indywidualne granice i wzmacnia wspólną energię. Ismaily nazywa to odprężeniem w toni tego, co jest wokół. Love In Exile to siła muzyki, która nas porusza i rozbudza miłość”.

Dionizy Piątkowski