Zazwyczaj przy okazji jubileuszy, artyści wydają zestaw nagrań pod prozaicznym hasłem „the best of”, ale w przypadku „Essense” –  najnowszej płyty  Atom String Quartet jest pretekst przypomnienia o dziesięcioletniej historii zespołu. Jubileuszowa sesja  (zrealizowana została „covidowym” latem 2020 roku w Sali Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie)  stanowi esencję twórczości brzmienia, kreatywności oraz wirtuozerii kwartetu i jego muzyków. Skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, wiolonczelista Krzysztof Lenczowski i grający na altówce Michał Zaborski to  elita dzisiejszej estrady a Atom String Quartet jest z pewnością  – obok Island String Quartet, The Kronos Quartet czy Radio String Quartet – jednym z najważniejszych zespołów kameralnych świata.

 “Essence” to album, którego nie ma w serwisach streamingowych ani w tradycyjnych sklepach muzycznych – mówią muzycy kwartetu – będzie dostępny podczas naszych koncertów lub on-line, na stronie naszego wydawcy, Requiem Records. Chcemy, aby była to pamiątka z naszego spotkania, tym bardziej, że na płytę trafiły utwory, o które najczęściej jesteśmy pytani przez fanów. Są to wyłącznie nasze kompozycje – te, które są z nami od początku istnienia zespołu i takie, które powstały niedawno. Wykonywaliśmy je na scenie setki razy, dojrzewały w nas i ewoluowały – dlatego poczuliśmy potrzebę, by nagrać je ponownie. Trzy kompozycje: „Medium”, „Namysłowiak” i „Melody of the Prairie” w takiej formie zostały zarejestrowane po raz pierwszy.”

Atom String Quartet to jeden z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie. Łączy możliwość klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją, inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną. W swojej praktyce wykonawczej nieustannie przeciera nowe szlaki poszukując własnych rozwiązań brzmieniowych i formalnych, które wymykają się jakimkolwiek schematom. Zespół powstał w 2010 roku w Warszawie i tworzą go: skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej Akademii Muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych, są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr. W dyskografii zespołu znajduje się pięć płyt solowych ( „Fade In”, „Places”, „ATOMsphere”, „Seifert” i „Penderecki”).

Dionizy Piątkowski