Kompozytorka, pianistka i wokalistka Hania Rani wraz z  wiolonczelistką Dobrawą Czocher wiosną 2021 roku podpisały kontrakt z prestiżową oficyną wydawniczą Deutsche Grammophon i ta sensacyjna wiadomość jest wystarczającą przepustką do wielkiej, światowej muzyki a płyta „Inner Symphonies” stała się  zapowiedzią wielkich karier polskich artystek ! Hania Rani i Dobrawa Czocher to najmłodszy w historii Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą prestiżową firmą.  „Praca nad „Inner Symphonies” zaczęła się od rozmów przez internet, a potem ruszyła spontanicznie – wspomina Dobrawa Czocher. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów, wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu. Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie”. 

Obie artystki studiowały  w akademiach muzycznych w Warszawie oraz w Niemczech. Hania Rani zdobyła uznanie krytyków i odniosła wielki sukces w Polsce i w Wielkiej Brytanii dzięki debiutanckiemu solowemu albumowi, Dobrawa Czocher zbudowała imponującą karierę jako solistka, kameralistka i wiolonczelistka orkiestrowa. Razem współtworzyły także niszowy zespół Tęskno. W 2019 roku Hania Rani nagrała swoją debiutancką płytę „Esja”, rok później pianistka wydała płytę „Home” oraz współpracowała, realizując album „ Biała flaga”, z Dobrawą. „Jestem klasycznie wykształconą wiolonczelistką, więc wszystkie utwory, które w życiu zagrałam, wszystkie symfonie, sonaty wiolonczelowe, koncerty, pozostały we mnie. Myślę, że kiedy wydaje się album, jest to podsumowanie tego, kim jesteśmy w danym momencie jako artyści. Philip Glass był dla mnie inspiracją. Przez całe życie lubiłam grać muzykę kameralną i przez wiele lat grałam w kwartecie smyczkowym. Z dziewczynami ze Splot Quartet wykonywałyśmy większość kwartetów Glassa. Te utwory miały na mnie bardzo silny wpływ. Słuchałam ich codziennie wiele razy” – opowiada Dobrawa Czocher.

Muzykę wraz z Hania Rani, zaczęły razem tworzyć odkrywając łączącą je, instynktowną artystyczną więź. „ Jest między nami dużo swoistego pokrewieństwa” – mówi Hania Rani. „Kiedy jesteś „rodzeństwem”, możesz być szczery. Ufamy sobie nawzajem” – dodaje Dobrawa Czocher. To poczucie wzajemnego zaufania i zrozumienia zainspirowało ich debiutancki album dla Deutsche Grammophone. Teraz, po doskonale przyjętej płycie „Inner Symphonies”, Dobrawa Czocher zaprasza w podróż po  własnym, onirycznym świecie, malowanym dźwiękami wiolonczeli. Młoda artystka prezentuje autorskie kompozycje czyniąc z „Dreamscapes” rodzaj subtelnej i mocno emocjonalnej, artystycznej podróży. Sesja doskonale rozszerza brzmieniowe uniwersum stworzone w duecie z Hanią Rani; teraz w centrum muzycznej faktury znajduje się tylko wiolonczela, doskonały, wirtuozerski warsztat i rozległa, kreatywna wyobraźnia Dobrawy Czocher. Wiolonczela wykorzystana jest zarówno tradycyjnie, jak i eksperymentalnie: nie brak powtórzeń, zapętleń, przenikania warstw i mikrooperacji, które kontemplacyjnie uzupełniają brzmienie muzyki. „Wiolonczela jest instrumentem, który w jednym momencie jest w stanie zagrać najwyżej dwa dźwięki, wiele utworów gramy z fortepianem lub orkiestrą. Aby uzyskać harmonię, na mojej solowej płycie musiałam nałożyć na siebie warstwy w moich kompozycjach. Później producent Niklas Paschburg jeszcze bardziej je multiplikował, dodawał nowe efekty, aby uzyskać brzmienie orkiestry wiolonczel. Na przykład w jednym z utworów napisałam pięć warstw, a później z Niklasem je multiplikowalismy: skończyło się tak, że było ich trzydzieści”.

Dobrawa Czocher jest wirtuozem gry na wiolonczeli, jest absolwentką dwóch prestiżowych uczelni muzycznych – Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz niemieckiej Hochschule für Musik w Detmold. W 2017 roku Dobrawa Czocher została główną wiolonczelistką berlińskiej  Neue Philharmonie a w  2018 roku dołączyła ( jako solistka) do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Wiolonczelista od wielu lat współpracuje z pianistką Hanią Rani oraz z Hiorem Chronikiem (m.in. na Eurosonic Festival w Groningen w Holandii). „ Na płycie „Dreamscapes” chciałam zawrzeć moją fascynację ludzkim umysłem, a szczególnie podświadomością – deklaruje w rozmowie dla  PAP Dobrawa Czocher. Od wielu lat zastanawiam się, czym jest psychika ludzka oraz podświadomość i co mówią o nas sny. Moment, kiedy zasypiamy, to jeden z nielicznych w życiu, kiedy odpuszczamy i naturalnie łączymy się z naszym najprawdziwszym ja. Sny nadal nie są w pełni zbadane i nie wiemy tego do końca, ale pokazują nam chociaż część naszej podświadomości. Fascynuje mnie, że w XXI wieku nadal podświadomość jest tajemnicą. To służy mi jako źródło niekończących się inspiracji. Na moim  solowym albumie słychać, czym się inspiruję i czego słucham na co dzień. Jest to miks muzyki klasycznej i rozrywkowej, eksperymentalnej czy jazzowej”.

Dionizy Piątkowski