Do grona ciekawych polskich pianistów dołącza utalentowany Dominik Kisiel – znakomity improwizator oraz kompozytor. Solowy album „Stop” jest doskonała przepustka do grona znakomitych pianistów polskie jazzu. Jako pianista Dominik Kisiel dąży do maksymalnego wykorzystania brzmieniowych możliwości fortepianu i poszukuje harmonicznych zależności tworzących naturalnie piękne współbrzmienia. Improwizacja stanowi najważniejszą część jako terapia muzyką, uwalnianie duszy i połączenie z wszechświatem. Muzyka opowiadając historie płynie nieprzerwanym strumieniem i zabiera uczestniczących w niej w niesamowitą podróż wykraczającą poza codzienne postrzeganie świata i doświadczanie rzeczywistości. Jest to swoista eksploracja przestrzeni brzmieniowej na poziomie przekazu emocji, odkrywania geometrii i kosmicznej energii w muzyce, inspirowana różnymi jej odmianami – od muzyki klasycznej do free jazzu.

Muzyka zawarta na  tej płycie – wyjaśnia genezę sesji Dominik Kisiel –  to synteza wielowymiarowego porozumienia. Ma na celu uaktywnienie umiejętności sięgania do ukrytych potencjałów człowieka poprzez intencjonalne stworzenie pomostu między nimi. “Stop”  to także pauza od rzeczywistości, wyjście z nieustającego ciągu myśli, który uważamy za realne postrzeganie świata. Podczas zagłębiania się w muzykę doznajemy swoistego zatrzymania czasu, stajemy się coraz wrażliwsi na dźwięki i przenosimy się w inny świat. Tam poznajemy samych siebie i wydobywamy z głębi duszy ukryte moce ucząc się cierpliwości i wytrwałości, a także pogłębiamy osobowość przez budowanie mocnego charakteru”.

Artystyczna konfrontacja całości z rzeczywistością, doświadczenia życiowe i muzyczne tworzą obraz muzyki tworzonej przez Dominika Kisiela, autora słynnego cyklu koncertów improwizowanych „Pianoworks” – wielkich form inspirowanych formami klasycznymi tworzonymi na żywo na scenie bez wcześniejszego przygotowania formy i zawartości. Dominik Kisiel zrealizował wcześniej dwie doskonale przyjęte płyty: „Exploration” ( 2018) oraz „Live at Radio Katowice” (2018). Jest także pianistą na płytach wielu innych, wybitnych muzyków ( Jerzy Małek Group – album „Forevelle’, Szymon Sutor Jazz Septet & String Orchestra”, Antoni Wojnar – “The Nochat’s Dance’, Łukasz Reks – „Stan lękowy”, Paweł Ruszkowski – „Absencja”, Magda Kuraś – „Plony”, Jakub Klemensiewicz – „Cassubia”, Adam Skorczewski Quintet – “Stream of Consciousness” oraz wspaniały duet „Delta Scuti” z wibrafonistą  Dominikiem Bukowskim). Pianista współpracuje także z Marcin Janek Extradition Quintet, Gdynia Improvisers Orchestra oraz big bandem Leszka Kułakowskiego.

Album „Stop” to najnowszy solowy projekt Dominika Kisiela. Jest to improwizowany akt fortepian solo – długa forma zagrana ‘attaca’ czyli bez przerw z wyraźnymi zmianami części utworu. Inspirowana klasyczną formą sonatową z improwizowanym wypełnieniem (tematy, rozwój motywów) jest zamkniętą całością, która pochłania słuchacza będąc swoistą terapią. „ To, co się dzieje w mojej improwizacji to jest 'comprovising’ – czyli komponowanie w momencie wykonania, instant composing, kreatywna improwizacja – objaśnia kreatywny zamysł pianista. Cała moja wiedza i umiejętności są wykorzystywane podczas tworzenia muzyki na żywo:  tworzę formę utworu, wypełniam ją i komponuję składniki w spójną całość. Nie jest w żaden sposób przygotowana wcześniej, zostaje stworzona poprzez kreatywność i otwartość muzyka. Kompozycja jest wykonana jednym ciągiem, bez przerwy – jako czysta improwizacja. Wcześniej jednak pozwoliłem sobie przygotować jedynie motyw przewodni jakim jest akord durowy z dodaną kwartą i tworzy pierwszy pasaż improwizacji jako motyw błyskawicy – przyciąga uwagę i wprowadza w stan skupienia. Do nagrania przygotowywałem się prawie rok ćwicząc układanie formy i ogrywając główny motyw”.

Dionizy Piątkowski