Artur Dutkiewicz Trio to jeden z najciekawszych polskich zespołów jazzowych, z wyrazistym  i rozpoznawalnym stylem. Kontrabasista Michał Barański i  pozyskany do sesji, młody perkusista Adam Zagórski  to znakomici, perfekcyjni muzycy, z którymi pianista od lat koncertuje na całym świecie. Artur Dutkiewicz  to kompozytor, pianista i aranżer, laureat konkursów Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach,  festiwali Jazz nad Odrą i Jazz Jantar a także finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w  1988 roku. Koncertował ze uznanymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in. : z Tomaszem Szukalskim, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran.

Pandemia to był czas, w którym zabrałem się do pisania utworów – wyjaśnia genezę sesji Artur Dutkiewicz. Zacząłem spisywać wszystko, co jest w moim wnętrzu, bo nasza świadomość jest jak lustro. Cokolwiek się wydarzy, pozostaje tam i daje znać w postaci dźwięku. Pierwszy rok pandemii to był też w pewnym sensie oddech, ponieważ mogłem zabrać się do systematycznego ćwiczenia na fortepianie. Wyremontowałem wspaniałego Steinway’a, który zainspirował mnie do muzyki. Mogłem się spotkać z zespołem, podwyższyć poziom wykonawczy. Sprawdziliśmy, co u nas gra, a co nie”.

„Comets Sing” to nowe kompozycje pianisty Artura Dutkiewicza, silnie osadzone w korzeniach improwizacji jazzowej, a spoiwem łączącym muzykę jest głębia przekazu. Język tonalny płynnie przechodzi w atonalny.Improwizacja jest pełnym zanurzeniem w chwili bieżącej i łączy przestrzeń materii z przestrzenią ducha. Każdy utwór jest innym odcieniem wielowymiarowości życia, gdzie przeciwstawne nastroje wzajemnie się dopełniają. W sesji  Artura Dutkiewicza udział wzięli : Michał Barański –  wybitny kontrabasista, uznawany przez krytyków muzycznych za najlepszego polskiego kontrabasistę oraz Adam Zagórski – znakomity perkusista młodego pokolenia, absolwent prestiżowej akademii Syddansk Musikkonservatiorum w Odense (Dania) oraz laureat nagrody Ery Jazzu.

Dionizy Piątkowski