Album „ All In My Mind ”  legendarnego jazzowo-soulowego organisty Lonnie’go Smitha jest zapisem koncertu nagranego w nowojorskim  klubie Jazz Standard z okazji 75 urodzin artysty. Album ukazał się w prestiżowej Blue Note Records, oficynie, która już w latach 1968-70 wydała całą serię jego wybitnych albumów. AlbumAll In My Mind”  jest kolejnym, po wydanej w 2016 roku płycie „ Evolution”, którą Smith brawurowo powrócił do katalogu Blue Note Records.

Dr. Lonnie Smith to jeden z najznakomitszych pianistów, mistrz organów Hammonda. Już w 1969 roku magazyn Down Beat uznał go za najwybitniejszego organistę w dorocznej ankiecie Jazz Top. Urodził się w Buffallo, w stanie New York, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Wspólnie muzykowali, mieli muzyczny program radiowy. Inspiracją dla młodego muzyka była matka, która zaznajomiła go z gospel, klasyką i jazzem. Już w latach 50-tych, Lonnie śpiewał w kilku zespołach, m.in. w Teen Kings, ale przełomem okazał się prezent, jako dostał od Arta Kubera – właściciel sklepu muzycznego: organy Hammonda B-3. Gra na tym instrumencie zawładnęła artystyczną duszą młodego artysty i odtąd stał się entuzjastą gry na organach Hammonda. Karierę i uznanie zdobywał sukcesywnie stając się popularnym muzykiem grup George’a Bensona. Po nagraniu kilku płyt z Georgem Bensonem, Lonnie stał się artystą samodzielnym, nagrywającym autorskie albumy, głównie pod skrzydłami artystów skupionych wokół słynnej Blue Note Records. Wielu legendarnych jazzmanów przyłączyło się do projektów Smitha ( np. Lee Morgan, David „Fat Head” Newman, King Curtis, Blue Mitchell, Joe Lovano) i wspólnie realizowali doskonałe nagrania. Lonnie Smith koncertował także z wielkimi gwiazdami : z Dizzy’m Gillespie’m, Grooveren Washingtonem Jr., Ronem Carterem, Lou Donaldsonem, Jimmy’m McGriffem , Frank’em Fosterem. Pojawiał się także wśród gwiazd muzyki rhythm and bluesowej i soulowej, takich  jak Dianne Warwick, Gladys Knight, Etta James, Esther Phillips, The Impressions i The Coasters. Album Dr. Lonnie Smitha „Lennox and Seventh Avenue” nagrany w Paryżu stał się klasycznym jazzowym „tour de force”, ukazującym jego  wręcz „kosmiczną” energię w muzyce, którą tworzy  z  kreatywną wyobraźnią oraz poszanowaniem jazzowej, soulowej i bluesowej tradycji. „ Mój zespół – mówi Dr.Lonnie Smith –  łączy braterska więź, jesteśmy rodziną. To gitarzysta Jonathan Kreisberg i perkusista Johnathan Blake. To oni są sercem tej grupy. Dobrze wiedzą, co zamierzam osiągnąć, wzmacniają mój przekaz. Ja zatapiam się w chwili, a oni zapewniają mi grunt pod stopami.”

Dr. Lonnie Smith chciał, aby „All in My Mind” był nagrany na żywo. Jak mówi „…w studio bardzo trudno jest wyrazić to, co czuję w danym momencie. Na żywo – cieszę się chwilą, mam w sobie dużo pozytywnych wibracji. Uwielbiam to !.”.Album rozpoczyna  nowatorska interpretacją kultowego  „JuJu” – Wayne’a Shortera – utworu pochodzącego z albumu o tym samym tytule, wydanego przez Blue Note w 1965 roku. Organista proponuje także własną wersję  „50 Ways to Leave Your Lover”  – Paula Simona, rozbudowując go do 10-minutowej wersji z Joe Dysonem w roli drugiego bębniarza. Proponuje także  “ Devika”- Davida Hubbarda, słynne “On a Misty Night” – Tadda Damerona, „Up Jumped Spring” piękny temat Freddie’go Hubbarda oraz dwie autorskie kompozycje  „Alhambr”  i tytułową  „All in My Mind” ( z ciekawą wokalizą Alicii Olatuja). „Grając, opowiadam historię swojego życia – mówi o koncercie Dr.Lonnie Smith –  Jestem, jaki jestem – to najważniejszy przekaz. Ważną postacią jest dla mnie Don Was, który wyprodukował albumy „Evolution” i „All in My Mind”.Wielu producentów, z którymi współpracowałem nie rozumie muzyków. Don jest inny. Nie oczekuje ode mnie niczego, poza byciem sobą. Wspiera i szanuje moją kreatywność”.

Dionizy Piątkowski