Eliane Elias– brazylijska wokalistka i pianistka brawurową karierę rozpoczęła się na początku lat 80-tych. Kilkanaście, doskonale przyjętych przez krytyków i publiczność albumów, najważniejsze trofea jazzowe, nominacje i nagrody Grammy a nade wszystko współpraca z najwybitniejszymi  innowatorami jazzu – to dorobek artystyczny wokalistki uznawanej dzisiaj za jedną z najciekawszych osobowości jazzowej sztuki wokalnej. Obok swych wielkich rodaczek – Flory Purim i Astrud Gilberto – należy do najwybitniejszych gwiazd współczesnego, latynoskiego jazzu.

Pianistka Eliane Elias nagrała album „Music from Man of La Mancha„, który jest trzecim od 2015 roku krążkiem artystki, po uhonorowanych nagrodą Grammy „Made in Brazil” i „Dance of Time„. Płyta została zrealizowana na prośbę samego kompozytora, Mitcha Leigha. W nagraniach wzięły udział dwa różne tria: w jednym z nich Eliane akompaniują basista Eddie Gomez i perkusista Jack DeJohnette, w drugim sekcję  tworzą Marc Johnson (bas) i Satoshi Takeishiego (bębny), z gościnnym udziałem Manolo Badreny na instrumentach perkusyjnych. Album został nagrany … w 1995 roku, lecz ze względu na prawne zawiłości nie mógł być wydany wcześniej. Mitch Leigh zmarł zanim  ukazała się płyta, ale jak zapewniają j jego dzieci –  kompozytor  „uwielbiał ten album, z dumą prezentował go znajomym, często słuchał do również w samotności. Jesteśmy przekonani, że byłby szczęśliwy wiedząc, że płyta wreszcie miała szansę się ukazać”.

Inspirowany historią Don Kichota musical „Man of La Mancha” został po raz pierwszy wystawiony w 1964 roku. Jego kompozytor – Mitch Leigh, przed laty zaproponował Eliane Elias nagranie takiego albumu. „Poczułam się wyjątkowo, kiedy Mitch, a także aranżer musicalu – Neil Warner, wybrali mnie do realizacji projektu, o którym myśleli – wspomina Eliane Elias. Powiedzieli mi, że bardzo spodobało im się to, co zrobiłam z muzyką innych kompozytorów” – wspomina Elias. „Chodziło im, między innymi, o album Eliane Elias Plays Jobim. Spodobało im się to w jaki sposób potraktowałam te utwory i jak je zaaranżowałam. Chciał, żebym dokonała czegoś podobnego z jego muzyką„. Płyta zawiera dziewięć instrumentalnych interpretacji znanych z musicalu tematów-piosenek („To Each His Dulcinea”,”Dulcinea”, „What Does He Want of Me” , „The Barber’s Song”,”It’s All the Same”, “I’m Only Thinking of Him”,, “The Impossible Dream”, “A  Little Gossip” po przebojowy  “Man of La Mancha”).

Dionizy Piątkowski