Królowa wokalistyki jazzowej i Pierwsza Dama Jazzu  Ella Fitzgerald ( 25.04.1918 – 15.06.1996). Już w 1954 roku miała na koncie 22 miliony sprzedanych płyt i była niekwestionowaną gwiazdą światowej muzyki rozrywkowej. W 1958 roku – gdy po raz pierwszy przyznawano nagrody Grammy –  Ella Fitzgerald otrzymała  dwa prestiżowe trofea: za najlepsze wykonanie wokalne i w kategorii najlepszej interpretacji jazzowej. Przez kolejne lata zdobyła trzynaście nagród Grammy. Nagrała ponad dwieście pięćdziesiąt płyt, które rozeszły się w łącznym nakładzie czterdziestu milionów egzemplarzy. Uwielbiała ją publiczność na całym świecie, komplementując Pierwszą Damą Jazzu. Jej wielkie przeboje ( „Cheeck To Cheeck”, „My Funny Valentine” , „I Love Paris in The Springtime ”, „Oh, Lady Be Good „ ) stanowią klasykę jazzowej wokalistyki. Wystąpiła w konkursie dla amatorów, jako… tancerka. W ostatniej chwili, ogromnie zdenerwowana, miała do wyboru albo stać na scenie, albo zaśpiewać. Wybrała –  szczęśliwie dla milionów jej późniejszych wielbicieli – śpiew.

 Ella Fitzgerald posiadała rozległą skalę głosu i do końca kariery jej głos brzmiał dziewczęco, lekko i radośnie, co wyjątkowo ciekawie brzmiało w zderzeniu z repertuarem jazzowym. Natura obdarzyła  ją czystym, ciepłym głosem o ogromnej skali. Jej interpretacje odznaczały się także idealnym wyczuciem rytmu i nienaganną intonacją. Rozwijała technikę  śpiewu zwaną scatem, która polegała na naśladowaniu głosem dźwięków różnych instrumentów. Interpretacje Elli cechowały  elegancja, swing i wirtuozeria, a jej nagrania powstałe podczas współpracy z tak wybitnymi akompaniatorami, jak Ray Brown (przez jakiś czas jej mąż), Joe Pass czy Tommy Flanagan na stałe weszły do kanonu muzyki jazzowej.

Album „Sings Ballads For Lovers” jest wyborem jej najpiękniejszych ballad  ( od  „Misty”, „Prelude To Kiss”, „I Love Paris” po „Sophisticated Lady”, „These Foolish Things” i słynne „ Ev’ry Time We Say Goodbye”) zrealizowanych w studio wraz z grupą najwybitniejszych muzyków jazzu ( Ben Webster, Stan Getz, Johnny Hodges, Stuff Smith, Oscar Peterson, Duke Ellington, Herb Ellis, Ray Brown, Louie Bellson …).

Dionizy Piątkowski