ARES CHADZINIKOLAU – Grand Piano Komeda

17.11.2021, godz.19.00 – Aula UAM – Poznań

Skład zespołu

Ares Chadzinikolau – fortepian

Pierwszą część koncertu wypełnił recital poznańskiego pianisty, malarza i poety greckiego pochodzenia Aresa Chadzinikolau. Artysta przedstawił program  „Grand Piano Komeda” złożony z tematów Krzysztofa Komedy podanych w zupełnie nowych autorskich opracowaniach i aranżacjach na fortepian solo. Znane kompozycje Komedy, w tym słynne tematy z filmów „Dwaj ludzie z szafą” i „Dziecko Rosemary”, podane zostały w pełnych natchnienia wersjach tworząc rodzaj znakomicie skonstruowanej fortepianowej suity.
Robert Ratajczak, LongPlay
Grand Piano Komeda w porywający sposób ukazał pełne liryzmu spojrzenie na twórczość wybitnej postaci. Jeden zaledwie człowiek zasiadający za pełnym potęgi i piękna fortepianem na tak wspaniałej sali swoimi artystycznymi interpretacjami wywołał prawdziwe trzęsienie ziemi, jak gdyby po raz drugi powtarzając scenę wręczenia ludziom ognia w darze od znakomitego bóstwa, którym – tym razem – okazać się miała cudowna muzyka spływająca do nas z biało – czarnych klawiszy.
Marta Ratajczak, Babskim Uchem
W nastrój gali „Czas Komedy” wprowadził recital Greka polskiego pochodzenia – Aresa Chadzinikolau. W jego interpretacjach dzieł Komedy, mogliśmy usłyszeć zamiłowanie do malarstwa i literatury, które są codziennością pianisty. Fortepian poddany pulsowi palców Aresa, nie gonił za echem komedowskiej legendy. Pokazał autorski sposób myślenia o tym, co dla wielu jest utartym schematem. I to przede zadecydowało o oryginalności jego występu.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański

Galeria z koncertu


ARES CHADZINIKOLAU – Grand Piano Komeda

Muzyczne spotkanie ze „światem Komedy” ubiera Ares Chadzinikolau – Grek polskiego pochodzenia, poznański muzyk, malarz i poeta – w interesujące, autorskie interpretacje znanych kompozycji. Ten greek-jazzowy patos staje się motywem i sprawcą całej sesji, bo Ares Chadzinikolau jest wrażliwym, jazzowym pianistą, zawieszonym artyzmem między tym, co słowiańskie, liryczne i heroiczne, a tym co jest najmocniejsze w jego greckiej naturze: pogodnej melodyce, rozbawionym rytmie i przebojowej wręcz pieśni.

Ares Chadzinikolau jest synem wybitnego greckiego poety Nicosa Chadzinikolau (1935 – 2009). Stąd, poza muzyką, niezwykle ważną jest dla artysty także literatura. Wydał kilkadziesiąt książek, przetłumaczył kilkanaście tomów greckiej i polskiej poezji, nagrał kilkanaście płyt, utworzył autorską szkołę pianistyczną dla szkół muzycznych, jego obrazy eksponowane były na wystawach w Grecji, Niemczech i Polsce. Nade wszystko jest liderem znaczących formacji: grającej greek-reggae Ares & The Tribe, tworzącej greek-jazz Ares Chadzinikolau Trio oraz licznych swoich solowych projektów.

Tym razem Ares Chadzinikolau przestawia się jako impresyjny i zauroczony życiem, światem i kulturą poeta i namiętny pianista, który swoją wirtuozerię i talentem na nowo buduje świat dźwięków, otoczony – tym razem – autorską interpretacją słynnym kompozycji Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Dodanie do poetyckiej iluzji improwizowanego jazzu stworzyło ciekawy projekt, który wart jest estradowej prezentacji. Muzyczne spotkanie ze „światem Komedy” ubiera pianista w interesujące, autorskie interpretacje znanych kompozycji (m.in. „Astigmatic”,”Kattorna,”Svantetic”, tematy z filmów „Dwaj ludzie z szafą” i „Riot” i najpopularniejszą kołysankę z „Rosemary’s Baby”). Solowe impresje pianisty – z jakimś ważnym, artystycznym przesłaniem – są przez to niezwykle dojrzale i przemyślane. Teraz przygotowane z doborowym, komedowskim kluczem repertuarowym.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Perły fortepianu, Sny o Grecji, Piano Impressions, Tańcz jak Zorba, Humanity & Soul, Acid Jazz Flight, Greek Jazz 1 & 2, Great Awakening, Great Return, Jah Jah Children, Reggae dla dzieci, Lunatix, Aleatorix, Komeda-Takty i nietakty, Galaxis, In the Mirror, Utopology

2021-11-25T11:27:32+01:00
Przejdź do góry