Norweskie trio Espena Eriksena zaprosiło do studia wybitnego saksofonistę Andy’ego Shepparda, by – po raz pierwszy od lat – nadać swojej muzyce znamion i brzmień standardowego kwartetu jazzowego. Espen Eriksen Trio  jest sztandarowym zespołem doskonale oddającym cały kreatywny, artystyczny  oraz wizerunkowy obraz dzisiejszego “scandinavian touch of jazz”.  Prestiżowy brytyjski magazyn The Milk Factory porównał  trio Espena Eriksena „ do zespołu Torda Gustavsena i trio E.S.T. Esbjörna Svenssona, ale poziom przejrzystości i wszechstronności sprawia, że trio jest całkowicie wyjątkowe ”.

Perfectly Unhappy ” zawiera  kompozycje pianisty Espena Eriksena, wszystkie napisane z myślą o tej współpracy z saksofonistą. Są to – jak w stylistyce trio –  melodyjne i liryczne i melancholijne utwory, które broną się zarówno jako materiał dla kwartetu, jak – z pewnością- i zgrabnie wypadłyby w repertuarze trio.  „Wiedziałem od razu, gdy usłyszałem grę w trio, że będę tu pasował – wspomina sesję Andy Sheppard – Uwielbiam melodyjny zmysł i atmosferę, byłem zachwycony, gdy zaproszono mnie jako gościa do wspólnego grania. Espen napisał zestaw fantastycznych melodii na sesję nagraniową w Oslo i  w dwa dni stworzyliśmy wyjątkowy album” .

Andy Sheppart jest weteranem jazzu, koncertował i nagrywał z Jimmy’m Giuffre’m, Art’em Farmerem, George’m Russellem, Stanem Getzem, Gary’m Burtonem, Gilem Evansem i jest nadwordny saksofonistą w grupach Carli Bley. Teraz w kwartecie Espena Eriksena ( Lars Tormod Jenset – kontrabas, Andreas Bye – perkusja) dodał spor kreatywnej wolności, odnalazł się w subtelnych zawiłościach kompozycji E.Eriksena. To właśnie subtelna pianistyka doskonale konweniuje z balladowymi, niepozbawionymi nerwu improwizacjami Andy’ego Shepparda. Brytyjski krytyk BBC napisał, że jest to „ cudownie rzewna  płyta jazzowa, porzucona przez zagubioną sztukę melodyjnego minimalizmu, zrealizowana przez wspaniałych muzyków”.

Dionizy Piątkowski