Alondra to niezwykły ptak, rodzaj skowronka, który śpiewa najbardziej skomplikowane melodie ptasiego świata. Śpiew Alondry jest wykonywany w określonym celu: poszukiwaniu partnera i towarzystwa. Uważa się, że skowronek zainspirował więcej piosenek i wierszy niż jakikolwiek inny ptak. I jak to często bywa, można  i teraz znaleźć delikatną paralelę między światem przyrody a przedsięwzięciami twórczymi.  „Alondra” to wspaniały album chińskiej mistrzyni gry na pipaGao Honga  oraz gitarzysty flamenco Ignacio Lusardi Monteverde.

Łączenie pozornie odmiennych gatunków i wpływów wiąże się z wyzwaniami. Utrzymane w ryzach rytmy flamenco Ignacio stanowią fantastyczne ramy dla pomysłowości improwizacji Gao. Mistrzostwo Monteverde w wielu stylach sprawia, że Gao, jak sama mówi, „lata swobodnie jak skowronek”. T a sesja to coś więcej niż zbiór piosenek najlepszych artystów. „Alondra” to eksploracja ludzkich doświadczeń i celebracja współpracy. Katalizator, który przekształca indywidualny geniusz w zbiorowe triumfy. Symfonia, w której zbiegają się różnorodne talenty, dając początek ideom, które rezonują poza granicami samotnej wyobraźni. W tej sferze granice zanikają, a innowacje wzlatują na skrzydłach wspólnej inspiracji. Muzyk będący wyjątkowym instrumentem, wnosi do kompozycji charakterystyczną nutę, tkając gobelin kreatywnością wyzwania kłaniają się połączonej sile zbiorowej pomysłowości. Współpraca sprzyja nie tylko produktywności, ale także kulturze wzajemnego szacunku i zrozumienia. Zapełnia luki, pielęgnuje empatię i tworzy trwałe więzi. Kiedy jednostki łączą swoje talenty, perspektywy i umiejętności, powstała synergia staje się latarnią wspólnego sukcesu, oświetlającą drogę do nowych horyzontów.

Gao Hong jest uznaną chińską mistrzynią gry na pipie oraz ciekawą  kompozytorką. Zdobyła prestiżowe nagrody , takie jak Pekiński Puchar Sztuki, ukończyła cenione Centralne Konserwatorium Muzyczne w Pekinie (u mistrza  gry na pipa, Lin Shichenga). Wkrótce przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie występowała na wielu znaczących festiwalach i koncertach, zdobywając imponującą gamę nagród i wyróżnień. Kariera Gao, autorki pierwszej anglojęzycznej książki o metodzie Pipa, jest równie kolorowa i różnorodna jak jej muzyka. Będąc luminarzem przesiąkniętym sztuką współpracy, Gao chętną włącza do swojego repertuaru afroamerykański jazz, bluegrass, klezmer  a nawet pop-music. Gitarzysta Ignacio Lusardi Monteverde  pochodzi z Argentyny. Dorastał w otoczeniu muzyki, grał na  gitarze w wieku sześciu lat. Zaledwie trzy lata później odkrył muzykę flamenco. W ciągu następnych lat talent Monteverde został udoskonalony dzięki zaangażowanej praktyce. Po wielu podróżach Ignacio z przyjemnością wchłania wpływy z całego świata, a każdy z nich dodaje głębi jego występom i kompozycjom. Muzyczne umiejętności Ignacio przeniosły się na bardziej techniczną stronę jako znakomitego producenta, aranżera i inżyniera dźwięku. Umiejętności te zaowocowały bogatą współpracą ze wybitnymi artystami reprezentującymi różne style muzyczne.

Dionizy Piątkowski