Choć należy do grona najlepszych gitarzystów w Polsce, to nie jest estradowym celebrytą. Od kilku dekad precyzyjnie buduję swoją muzykę, żywiołowo poddając się artystycznej karierze. Jego  twórczość kompozytorska nacechowana jest dużą rozpiętością zainteresowań stylistycznych – od bluesa i rocka po jazz – a perfekcja i wirtuozeria instrumentalisty stawia muzykę Grzegorza Kapołki na doskonałym, europejskim firmamencie.

 Grzegorz Kapołka pochodzi z  Górnego Śląska, jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od blisko trzydziestu lat współpracuje z Irkiem Dudkiem, grał w formacji Young Power, wchodzi w skład Golec Orkiestra.  Wśród artystów, z którymi współpracował śląski gitarzysta byli m.in. Greg Hutchinson, Linley Marthe , Tomasz Stańko,  Keb Mo, Frank Gambale, Robin Eubanks , Steve Vai, Michael, Irek Głyk,  Krzesimir Dębski, Kuba Badach, Jorgos Skolias, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Martyna Jakubowicz, Irek Dudek, Leszek Winder, Anthimos Apostolis, Michał Zduniak, Alek Korecki, Jerzy Piotrowski, Marcin Pospieszalski, Krzysztof Popek, Jacek Niedziela, Wojciech Niedziela,  Krzysztof Zawadzki, Andrzej Urny, Włodzimierz Kiniorski, Józef Ziut Gralak oraz zespoły Irek Dudek Blues Session, Young Power, Shakin Dudi, Krywań, Golec uOrkiestra. Jako muzyk sesyjny zagrał na ponad 60 płytach, jest wielokrotnym laureatem w kategorii ”Najlepszy polski gitarzysta bluesowy”.  Dyskografia Grzegorza Kapołki obejmuje 8 płyt autorskich, 2 koncertowe ( m.in. I’m Believing”, “Blue Blues”, “Blue Blues II”, “Blue Blues 3”, “Blues 4 You” “5th Avenue Blues” oraz “Super Blue Blues” z 2018 roku). Debiutancka płyta Trio „Blue Blues” (z 1999 roku) została uznana przez prestiżowe czasopismo Muzyk za „najlepszą polską płytę bluesową jaka kiedykolwiek się ukazała”. W rankingu Gitarowy Top’ 2002 Grzegorz Kapołka został uznany za najlepszego gitarzystę bluesowego w Polsce, natomiast płyta „Blue Blues II” (2001) zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza płyta gitarowa-Blues”. Kolejny album „Blue Blues III” (2008) otrzymała nominację do Fryderyków ( w kategorii „Najlepszy album roku – Blues”.

Najnowsza płyta Live at NOSPR Grzegorza Kapołki oraz jego  Trio  jest zapisem koncertu, który odbył się w słynnej  Sali Koncertowej NOSPR w październiku 2019 roku. Występ  Tria poprzedzał koncert legendarnego gitarzysty Johna McLaughlina z projektem Fourth Dimension. Wraz z Grzegorzem Kapołką zagrał  basista Darek Ziółek oraz perkusista ( i syn lidera) Alan Kapołka. „Uwielbiam ten skład i interakcję  pomiędzy muzykami podczas występów, to to co naprawdę lubię” – rekomenduje sesję Grzegorz Kapołka. W nagraniach gitarzysty jak w soczewce skupiają się z jednej strony rozmaite fascynacje rockiem, jazzem i bluesem, z drugiej strony jakość wykonania i znajomość technik gry. Jest niezwykła i klarowna. Gitarzysta nie kopiuje stylów i brzmień luminarzy gitary, lecz czerpie inspiracje i tworzy w pełni autonomiczną muzykę.

Dionizy Piątkowski