Swój pierwszy, autorski album „ Jungle Cowboy ”, gitarzysta Jean Paul Bourelly nagrał dopiero w 1987 roku. Materiał zaprezentowany na sesji w Nowym Jorku był zapowiedzią jazz-rockowych i bluesowych fascynacji gitarzysty. Maniera ta stanie się charakterystycznym brzmieniem jego muzyki przez kolejne lata. Zafascynowany stylistyką Hendrixa, szanujący tradycje ostrego, miejskiego rural-bluesa oraz ekspresyjność jazzu realizuje równolegle kilka projektów. Swoją nową muzykę określa mianem BlueWave, która jest odpowiedzią na klasyfikowanie brzmień i nowoczesnych rytmów.
Jean Paul Bourelly to wszechstronny gitarzysta i ciekawy wokalista; urodził się w Chicago, w rodzinie pochodzenia haitańskiego, uczył grać na fortepianie i perkusji, jak również śpiewu operowego. Jako kilkunastolatek zauroczony muzyka Jimiego Hendrixa poświęcił się grze na gitarze. Gdy w 1979 roku przeniósł się z bluesowego Chicago do jazzowego Nowego Jorku jego kariera nabrała rozpędu. Początkowo związał się z grupami McCoy Tynera, legendarnego pianisty kwartetu Johna Coltrane’a. Był chętnie zapraszany jako muzyk studyjny do ciekawych sesji rockowy i jazzowych. Tak znalazł się w kręgu zainteresowań Milesa Davisa, który zaproponował mu udział w nagrania albumu „ Amandla”. Dla młodego gitarzysty był to „ dotyk anioła”, bowiem od tego momentu rozpoczęła się jego własna koncepcja tworzenia muzyki i budowania własnej, ciekawej artystycznej indywidualności. Raz były to nagrania i koncerty z wokalistką Cassandrą Wilson, innym razem projekty z muzykami rockowymi ( np. z Buddy’m Milesem- perkusistą grupy Band of Gypsies, dawnej formacji J. Hendrixa, czy z Jack’em Bruce’ – basistą kultowego trio Erica Claptona, The Cream). Współpracował także z Elvinem Jonesem, Archiem Sheppem, Pharoahem Sandersem, Taj Mahalem, Lesterem Bowie i wieloma innymi, wybitnymi jazzmanami i bluesmanami. W 1984 roku do współpracy zaprosił go John Barry, przygotowujący muzykę do słynnego filmu Francisa Forda Coppoli „Cotton Club„.
Album „Jungle Cowboy” amerykański gitarzysta zrealizował z plejadą jazzowych gwiazd oraz indywidualistów, W zespole pojawili się m.in. saksofonista „new black music” Julius Hemphill, wirtuoz syntezatorów Carl Bourelly, gitarzysta Kelvyn Bell, basista Freddie Cash, perkusiści Kevin „K-Dog” Johnson oraz Greg Carmouché, legendarny perkusista Andrew Cyrille oraz główny wokalista ( bo na płycie spiewaja niemal wszyscy) Alyson Williams. Słynny i prestiżowy przewodnik “Jazz: The Essential Album Guide” określił album “ Jungle Cowboy” jedną z najważniejszych płyt nowego jazzu. Kolejne zespoły i nagrania Jean- Paula Bourelly’ego ( np. Stone Raiders oraz słynne Power Trio z basistą m.in. Milesa Davisa i The Rolling Stones- Darryl Jonesem oraz perkusistą Living Colour – Willem Calhounem) stały się – na wiele lat -sensacją europejskich i amerykańskich estrad.