Santander Orchestra to unikatowy projekt dla studentów i absolwentów polskich uczelni artystycznych. Santander Orchestra to także projekt edukacyjny dla młodych muzyków – studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Biorący udział w projekcie, wybrani w drodze konkursu, młodzi artyści z całego kraju mają okazję doskonalić swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów,muzyków i wykładowców.

Pomysłodawcami stworzenia orkiestry są Bank Zachodni WBK i Fundacja MyWay, realizujący projekt przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Biorąc udział w projekcie, młodzi artyści z całego kraju mają okazję doskonalić swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów oraz tutorów, którymi są uznani w Polsce i za granicą muzycy i wykładowcy. Warsztaty odbywają się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. „ Naszą nadrzędną ideą jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków do doskonalenia umiejętności i dążenia ku pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest idealnym miejscem spotkań młodych adeptów muzyki nie tylko ze względu na znakomitą, nowoczesną infrastrukturę, ale przede wszystkim atmosferę tego miejsca, które tętni życiem muzycznym. Jesteśmy szczęśliwi, że Lusławice mogą być domem dla takich projektów jak Santander Orchestra – mówi Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Młodzi muzycy korzystają z wiedzy i doświadczenia najwybitniejszych pedagogów, artystów i profesjonalistów z różnych dziedzin. „Zależało nam – mówi Adam Górko, prezes zarządu Fundacji MyWay –, aby stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju młodym osobom, które pragną doskonalić się nie tylko artystycznie, ale także w obszarach z zakresu zarządzania finansami, komunikacji medialnej, czy prawa autorskiego. To niezbędne dzisiaj umiejętności, których tradycyjna uniwersytecka edukacja po prostu nie zapewnia”. Dotychczas młodzi muzycy występowali pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda i Jerzego Maksymiuka, grając w najbardziej prestiżowych i najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. „ Do działania napędza nas świadomość, że pomagamy młodym talentom rozwijać się i spełniać ich marzenia. Praca, którą wykonaliśmy wspólnie z partnerami i muzykami, przynosi niezwykłe efekty. Koncerty w całej Polsce, nagrania, kolejne propozycje koncertowe. Ale przede wszystkim satysfakcja, że nasz autorski projekt jest naprawdę potrzebny” – dodaje Katarzyna Meissner z  Banku Zachodniego WBK.

W ramach kolejnej edycji tournée Santander Orchestra wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert był jednocześnie  zwieńczeniem wielu miesięcy ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy tych młodych utalentowanych artystów, bo zbiegł się jednocześnie z premierą ich pierwszej płyty. W tej odsłonie projektu uczestnicy Santander Orchestra pracowali nad utworami Fryderyka Chopina: I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina e-moll oraz Antonina Dvoráka – VIII Symfonia. ­­ „ To dwa klasyczne i bardzo wymagające dzieła. Można je interpretować na wiele sposobów i podczas naszych przygotowań. Znaleźliśmy swoją drogę, myślę że inną niż dotychczasowe, co czyni ten koncert i to nagranie tym bardziej wyjątkowymi „– powiedział José Maria Florêncio, dyrygent, pod którego kierunkiem młodzi przygotowywali się do wydania albumu. W utworze Chopina na fortepianie usłyszymy utalentowanego Krzysztofa Książka, uczestnika zeszłorocznego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Pierwsza edycja unikatowego projektu kulturalnego Santander Orchestra wyruszyła w tournée pod batutą światowej sławy dyrygentów, Johna Axelroda i Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Projekt jest realizowany wspólnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Studenci doskonalą swój warsztat i przygotowują się do trasy koncertowej pod okiem Johna Axelroda i wybitnych muzyków i wykładowców. Dodatkowo młodzi muzycy będą uczestniczyli w sesji coachingowej, zdobywać wiedzę z dziedzin takich jak: autoprezentacja, komunikacja medialna, finanse i prawo autorskie. Takie wsparcie to niezwykła szansa na zdobycie nowych doświadczeń i pracy w zupełnie w innym środowisku niż warunki, jakie daje praca w orkiestrze na uczelni. Orkiestra występowała już w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Polski. Nagrania płyty Santander Orchestra pod dyrekcją José Maria Florêncio, z udziałem jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Krzysztofa Książka, zostały zarejestrowane jesienią 2016 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach gdzie odbywają się warsztaty orkiestry. Wyjątkowa płyta jest rezultatem tych działań a dochód ze sprzedaży albumu przeznaczony będzie na rozwój młodych talentów polskich uczelni artystycznych.

Dionizy Piątkowski