Nie ma liczącego się artysty, który w swoim repertuarze nie miałby nagrań ” christmas ”. Tak jest zarówno u rockmanów, gwiazd pop-estrady, jak i  u artystów jazzu. Świąteczne albumy  ma zarówno Louis Armstrong, B.B.King, Ella Fitzgerald, jak i  Wynton Marsalis,  Eric Clapton, Diana Krall i Willie Nielson. Zestaw artystów rocka i muzyki popularnej obfituje w nagrania „season” i takie płyty w swoich  dyskografiach mają chyba wszystkie gwiazdy. Nie oparł się tej  modzie także popularny John Legend realizując ciekawy zestaw „A Legendary Christmas” ( teraz wydany także w wersji „de luxe” oraz podwójnego LP-albumu).

John Legend  (John Roger Stephens) to amerykański wokalista, autor tekstów, producent i aktor. W czasie studiów był liderem jazzowo-popowej grupy Counterparts. Podczas nauki poznał piosenkarkę i raperkę Lauryn Hill, która zaangażowała go do zagrania partii fortepianu na swojej piosence „Everything Is Everything” (z albumu „The Miseducation of Lauryn Hill”). Pod własnym nazwiskiem zadebiutował w grudniu 2004 roku albumem Get Lifted”, który zyskał status Platynowej Płyty dwukrotnie  w USA oraz w Wielkiej Brytanii, Złotej Płyty w Kanadzie i Australii. Drugi album  „Once Again” ukazał się dwa lata później i zawierał takie przeboje jak „Save Room”, „Heaven”, „P.D.A. (We Just Don’t Care)” i „Stereo”. Album zyskał statut Platynowych i Złotych Płyt w w Stanach oraz  w Wielkiej Brytanii. Kolejny album „Love in the Future” również odbierał platynowe i złote  laury np.w Polsce, Danii i Wielkiej Brytanii. John Legend ma na koncie również kilka ról filmowych, z których najważniejsza to postać Keitha w nagrodzonym pięcioma Oscarami musicalu La La Land. Artysta był nominowany do nagrody Grammy 28 razy, z czego otrzymał 10 statuetek, w tym między innymi za duet z  Lauryn Hill „So High” czy za album „Wake Up!”, nagrany we współpracy z hip-hopową grupą The Roots.

A Legendary Christmas ” to szósty album studyjny i zarazem pierwszy album świąteczny Johna Legenda. Premiera płyty odbyła się 26 października 2018  i promowana była podczas trasy koncertowej o tej samej nazwie od listopada do grudnia 2018 roku. Teraz ukazuje się album „de luxe” , która zawiera zawierać  18  świątecznych przebojów,  tym cztery zupełnie nowe piosenki ( m.in. Baby It’s Cold” wykonany z Kelly Clarkson). „ A Legendary Christmas” wyprodukował Raphael Saadiq  a perełkami na płycie są m.in. „What Christmas Means to Me”  gdzie na harmonijce ustnej gra Stevie Wonder oraz  w „Have Yourself a Merry Little Christmas” z jazzową basistką-wokalistką Esperanzą Spalding.

Dionizy Piątkowski