Matt Dusk – kanadyjski wokalista przebojem zdobył prestiżowe estrady i uwielbienie fanów na całym świecie. Jego łagodny i pełen romantyzmu głos w połączeniu ze swingowymi standardami stał się charakterystycznym elementem wspaniałego, subtelnego brzmienia, w  którym jest miejsca i na zgrabne improwizacje, i na przebojowy refren. Ta subtelna, swingująca interpretacja jazzowych standardów utrzymana jest najczęściej w stylistyce  jakby prosto wziętej z klimatu nagrań genialnego trębacza i wokalisty Cheta Bakera, z estradowego manieryzmu Franka Sinatry czy charyzmy piosenek Tony’ego Bennetta. Dla kanadyjskiego wokalisty każde z tych porównań jest nie tylko autentycznym komplementem, ale przede wszystkim najwspanialszą rekomendacją.

Kanadyjski artysta swoja przygodę z muzyką rozpoczął profesjonalnie: od nobliwych studiów na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu York w Toronto  ( i to w  zakresie opery oraz muzyki klasycznej). Jazzowe zainteresowania objawił fascynując się sztuką wokalną Sarah Vaughn, Billy’ego Ekstine’a, Franka Sinatry i Tony’ego Benneta. To być może zdecydowało o pierwszych próbach śpiewania jazzu i estradowej karierze. Już z dyplomem Wydziału Jazzu i Muzyki Popularnej pojawiać zaczął się w klubach campusu i  downtown rodzinnego Toronto. Początkowo grywał jako pianista podśpiewując znane standardy i popularne evergreeny. Konsekwentnie budował swój estradowy wizerunek wydając własnym sumptem cztery autorskie albumy. Dopiero kontrakt z prestiżowa Decca Records spowodował wzrost zainteresowania śpiewającym pianistą a wraz z koncertami w słynnym Golden Nugget Casino w Las Vegas posypały się kolejne, komercyjne propozycje oraz realizacja autorskich nagrań. Dziś Matt Dusk ma na koncie siedem albumów, wśród których warto wyróżnić „Two Shots” z przebojem „Two Shots of Happy, One Shot of Sad”, napisanym przez Bono i The Edge z U2 ( piosenka dedykowana jest pamięci Franka Sinatry), „Back In Town” z udziałem orkiestry oraz bestsellerowy „Good News”. Wielkim sukcesem był także album  „My Funny Valentine: The Chet Baker Songbook ”  – subtelna interpretacja jazzowych standardów, ze stylistką Matta Duska, jakby prosto wziętą z klimatu nagrań genialnego trębacza i  śpiewaka Cheta Bakera. Przy realizacji nagrań wokaliście towarzyszyli m.in. kubański trębacz i pianista jazzowy – Arturo Sandoval, wokalistka Emily-Claire Barlow, trębacz Guido Basso oraz swingująca orkiestra. Jest też niespodzianka: piosenkę Franka Sinatry „All The Way”  Matt Dusk zaśpiewał Edytą Górniak !

Matt Dusk  błyskawicznie wyśpiewał sobie światową karierę. Sprzedaje miliony płyt, przyciąga tysiące fanów. Łagodny i pełen romantyzmu głos w połączeniu ze swingowymi melodiami otworzył Kanadyjczykowi drogę do wielkiej kariery. I choć stylistka, jakby wzięta z klimatu genialnego trębacza i wokalisty Cheta Bakera, estradowego show Franka Sinatry, czy charyzmatycznego śpiewu Tony’ego Benneta w niczym nie ujmuje wspaniałej sztuce i piosenkom Matta Duska, to są to – być może – najlepsze rekomendacje. Podziwiajmy go zatem za fascynujący głos, piękne swingowe nuty, miłość do tradycji muzycznych i romantyczne,jazzowe piosenki.

Dionizy Piątkowski