Kolejna archiwalna perełka z przeogromnego archiwum Polskiego Radia. To już 24 część znamienitej serii Polish Radio Jazz Archives, wspaniałej dokumentacji jazzu w Polsce, z koncertami legendarnego Jazz Jamboree, studyjnymi nagraniami zrealizowanymi w Polskim Radio oraz plejadą wielkich artystów ( od Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego po Johnny’ego Griffina i Stana Getza) oraz ich historycznych sesji. Album „Polish Radio Jazz Archives vol. 24 – Novi Singers” zawiera utwory kwartetu wokalnego NOVI Singers (Ewa Wanat, Bernard Kawka, Janusz Mych i Waldemar Parzyński), jakie zostały zarejestrowane w radiowym studio w latach 1968 – 1971.

NOVI Singers to jedna z najbardziej oryginalnych i znanych w świecie polskich grup jazzowych. Nazwa określa charakter grupy – New Original Vocal Instruments. Została utworzona w 1964 przez studentów PWSM w Warszawie. Początkowo występowali w składzie : Aleksander Głuch, Bernard Kawka, Janusz Mych, Waldemar Parzyński Ewa Wanat. Ich debiutancki koncert w maju 1965 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wzbudził zachwyt i zainteresowanie zarówno krytyki jazzowej jak i publiczności . Już pierwszy wyjazd na festiwal do Bolonii uczynił z nich główny towar eksportowy polskiego jazzu. Specyficzne połączenie jazzu, muzyki klasycznej oraz perfekcyjnej wokalistyki i doskonałej aranżacji stało się dla zespołu rozpoznawalnym znakiem i charakterystycznym brzmieniem. Ta nowatorska ( na polskim rynku jazzowym, choć wzorowana np. na Swingle Singers ) maniera stylistyczna stała się powodem doskonałych recenzji, nagród i rekomendacji ( np. na festiwalu jazzowym w Zurychu, zdobyli główną nagrodę). Zespół koncertował wielokrotnie na  ważnych festiwalach jazzowych w kraju i Europie. Od 1967 roku grupa pracowała  w kwartecie  (bez A. Głucha), a w 1973 odszedł z zespołu Bernard Kawka ( zdecydował się na samodzielna karierę w USA ), którego miejsce zajął Tomasz Ochalski ( później – w 1977 roku – zastąpiony Ryszarda Szeremetę). NOVI ( lub często także jako NOVI Singers) wielokrotnie honorowani byli w prestiżowych plebiscytach polskich i zagranicznych (od Jazz Forum po  amerykański Down Beat). W swym szczytowym momencie (z okresu, z którego pochodzą nagrania na płycie „ My Own Revolution”) byli czołowym zespołem wokalnym świata, porównywanym z amerykańskim trio Lambert-Hendricks-Ross. Prestiżowy  Jazz Podium Magazine uznał polski kwartet na pierwszym miejscu wśród europejskich grup wokalnych. Uniwersalny i szeroki repertuar zespołu powodował ogromny zachwyt publiczności i uznanie krytyków. NOVI z równym powodzeniem wykonywali utwory scatem jak i tradycyjne piosenki, śpiewali kompozycje własne, standardy muzyki jazzowej i popularnej. Z dużym uznaniem spotkał się ich album „NOVI sing Chopin” w całości poświęcony twórczości Chopina, w brawurowej interpretacji kwartetu wokalnego. Doskonale przyjmowano każdy nowy album kwartetu ( od „New Original Vocal Instruments NOVI: Bossa Nova”  oraz  “NOVI Singers: Torpedo” , po “NOVI in Wonderland” , przebojowy “ Rien ne va plus” ,  “NOVI Singers: Burt Bacharach” , “NOVI Singers: Five, Four, Three”, “NOVI Singers : Chopin Up to Date”, “NOVI Singers: Pay Tribute” czy zrealizowany w serii Polish Jazz autorski “NOVI Singers” z 1989 roku.

Album  „My Own Revolution” przynosi nagrania z najlepszego okresu działalności zespołu i obejmuje brawurowe interpretacje wielkich standardów ( „Blue Moon”, „Once I Loved”), wspaniałe, jazzujące „Preludium Fis-dur” Fryderyka Chopina ale także pakiet autorstkich kompozycji m.in. Bernarda Kawki ( „My Own Revolution”, „Don’t Be Late My Baby”, „Second Sight”, „Secret Life”), Waldemara Parzyńskiego  („The Yellow Elephant”). W sesji w studio Polskiego Radia uczestniczyli bowiem także znamienici polscy jazzmani : Krzysztof Sadowski ( organu Hammonda), perkusiści Andrzej Dąbrowski i Kazimierz Jonkisz, Janusz Kozłowski ( kontrabas), gitarzysta Marek Bliziński, pianista Jan Jarczyk, saksofoniści Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski. Piękny, historyczny album polskiego jazzu !

 

Dionizy Piątkowski