Takie sesje powinny być manierą wielu artystów. Spotkanie przyjaciół, którzy przez dekady realizowali wspólne lub autorskie pomysły, teraz składane są we wspólnej, bluesowej wieczerzy, by projektem pilotowanym przez basistę Macieja Kręca, rozwinąć muzyczne spotkanie do perfekcyjnego superb session z plejadą znakomitych artystów, przyjaciół i tych wszystkich dla których to muzyczne spotkanie było znaczącym podporządkowaniem się koncepcji lidera. To najdostojniejsza koncepcja sesji, do której zaprasza się muzyków, którzy doskonale odnajdują się w proponowanych nastrojach,  czują „bluesową chemię” i doskonale się przy tym bawią.

Formuła taka pozawala kreować nastroje barwiące się emocją oraz wzajemnym poszanowaniem do proponowanych koncepcji. „Blue Super Session” nie rewolucjonizuje, ale jest sprawnie i doskonale uporządkowanym  formatem, gdzie do stałego składu muzyków  ( Maciej Kręc, Maciej Sobczak, Maciej Zdanowicz, Bartek Szopiński, Szymon Szopiński ) zaproszeni zostali przyjaciele, znakomici wokaliści i muzycy, którzy swoim talentem, wrażliwością i stylem wypełniają kompozycje, dając nową, oryginalną jakość.  Brothers & Friends tworzą zatem jakąś magiczną formułę, gdzie radość koncertowania, lekkość podawania brzmienia i nastrojów miesza się z dość precyzyjną wizją osadzania sesji w ważnym dla muzyków i szeroko pojmowanym folklorze amerykańskiego Południa.  „Blues Super Session” proponuje bowiem niezwykle autentyczne amerykańskie brzmienie, gdzie roots & americana jest zasadą muzyki tworzonej przez poznański zespół oraz ich gości. Gdzie sporo ulotnych melancholijnych brzmień, ostrej, wręcz rockowej dynamiki, ale także spontanicznej autentyczności bluesa, ludowego country, folka oraz teksańskiego i chicagowskiego bluesa-rocka.

To nie jest spotkanie i zagranie wspólnych piosenek, ale kawał rzetelnej, kreatywniej i artystycznej roboty, która przekuwa się w brzmienie rozbudowanego albumu. Dwa krążki CD zapełnione po brzegi autorskimi kompozycjami (  głownie lidera oraz Macieja Sobczaka) brawurowo zaprezentowane przez muzyków i wokalistów, którzy mogą być ozdobą najprzedniejszych festiwali.  Wokaliści z Ameryki (Debi Ruud, John Clifton, Big Daddy Wilson, Jock Shock), Norwegii (Helene Misund i Eric Slim Zahl) oraz polscy muzycy związani ze środowiskiem bluesowym lub jego okolicami : Magda Piskorczyk, Kasia Rościńska, Maciej Sobczak, Romek Puchowski, Wojtek Cugowski, Łukasz Drapała i Jacek Siciarka. Do tego brawurowi  Adam Wendt, Jacek Piskorz, Piotr Kończal, Maciej Kociński, Paweł Głowacki, Michał Kielak, Kuba Andrzejewski, Jan Mazurek. Lider projektu, Maciej Kręć to od ponad trzydziestu lat muzyk  Blues Flowers, Hot Water i Smooth Gentlemen. Album jest także w pewnym sensie koncepcją połączenie „rodzimego bluesa” z impresjami, jakie Maciej Kręc przywiózł z podróży na południe Stanów Zjednoczonych. Zderzenie tych stylistyk przeniosło się do studia „Blues Super Session” z efektem, brzmieniem i nastrojem łączącym fascynacje wszystkich artystów. So, everybody knows the blues !

Dionizy Piątkowski