Marcus Stockhausen jest autorem ponad 80 albumów oraz licznych sesji, które prezentują talent niemieckiego trębacza i kompozytora. Choć muzyka Marcusa Stockhausena oraz jego autorskie projekty dalekie są od pogodności jazzu, to brzmienie wypracowane przez trębacza i zapraszanych przez niego muzyków jest piękne, intrygujące, kreatywne i niepowtarzalne. Doskonałym symptomem takich nastrojów był ( zrealizowany dla oficyny OKeh Records) album „Far into the Stars” – nagrodzony  laurem Echo Prize, niemieckiej krytyki muzycznej. Teraz – także pod skrzydłami OKeh Records – ukazuje się rozległy pakiet ( 3 płytowy album CD zawierający  ponad 170  minut muzyki ), któremu promocyjnie towarzyszy także zestaw filmów ( „Wild Life Session” – dokument Denisa Pavlovica z pierwszej sesji albumu ”Wild Life” oraz “ Lucid Dreamer” sugestywny video-clip  Heddy Schattanik i Romana Szczesnego z jedną z kompozycji albumu).

Markus Stockhausen jest jednym z najwszechstronniejszych, europejskich muzyków. Studiował (fortepian i trąbkę) w kolońskiej Musikhochschule, gra także na flügelhornie i syntezatorze. Pobierał naukę jazzu u trębacza Manfreda Schoofa i prowadził  własne zespoły jazzowe. Od 1974 roku regularnie współpracuje ze swoim ojcem, wybitnym kompozytorem muzyki współczesnej – Karlheinzem Stockhausenem, który skomponował dla niego wiele utworów ( m.in. “Sirius”). Także partie solowe na trąbkę w opracowanym przez  Karlheinza Stockhausena  cyklu operowym „Lichta” powstały specjalnie dla syna-trębacza. Wraz ze swoim bratem Simonem  zrealizował  także wiele  międzynarodowych projektów muzycznych. Dorastając w domu najsłynniejszego niemieckiego kompozytora Karlheinza Stockhausena (1928-2007) Markus Stockhausen już w młodym wieku wiedział, że życie swoje poświęci muzyce. Chciał jednak pójść własną drogą i z czasem zarzucił klasyczną muzykę komponowaną na rzecz jazzu. Studiował zarówno muzykę etniczną różnych tradycji i kultur, jak i muzykę popularną, cały czas nie zrywając jednak związków ze światem muzyki klasycznej. Pozwoliło mu to wykształcić unikatowe brzmienie instrumentu, pełne czystości i blasku, a jednoczenie nigdy nie stał się niewolnikiem zapisanych na papierze linii i nutPoza współczesną muzyką “klasyczną”, Markus uprawiał  także jazz  z wieloma, awangardowymi grupami free-jazowymi. Mając pozycję wybitnego instrumentalisty  współpracuje z uznanymi i cenionymi muzykami takimi jak Arild Andersen, Patrice Héral, Vladyslav Sendecki (Electric Treasures), Angelo Comisso, Christian Thomé (Trio Lichtblick), Ferenc Snétberger, Ralph Towner, Gary Peacock, Jo Thones, Philip Catherine, Enrique Diaz. Jako kompozytor otrzymuje zlecenia od prestiżowych instytucji i międzynarodowych projektów (RIAS Chamber Choir, The London Sinfonietta, The Orchestra d‘Archi Italiana, Winterthur Chamber Orchestra, The Cheltenham Music Festival, od Filharmoników Berlińskich). Od 2000 roku kieruje serią koncertów  Klangvisionen”. W 2007 roku skomponował utwór “Dancing Light” na trąbkę, big band i orkiestrę smyczkową dla Swiss Jazz Orchestra i Camerata Bern, a także “Symbiosis” – koncert na klarnet i trąbkę z orkiestrą smyczkową, napisany dla Franz Liszt Chamber Orchestra. Prowadzi własny zespół Aparis, w którym na saksofonach i instrumentach klawiszowych gra jego brat, Simon.

Współpracuje zarówno z muzykami awangardowymi, jak i ortodoksyjnymi jazzmanami  a jako solista, improwizator i kompozytor  jest rozchwytywany na całym świecie. Komponuje muzykę filmową, teatralną oraz większe formy na różne składy. Gdy komponuje, tworzy wielowymiarowy kosmos dźwięków. Czasami udaje mu się to zrobić nawet z kompozycjami rozpisanymi na małe składy instrumenty – najczęściej jednak mamy do czynienia z rozbudowanym aparatem wykonawczym. Dogłębne studiowanie muzyki klasycznej wyniesione z rodzinnego domu sprawia, że wie on dokładnie jak z tego aparatu korzystać i to w zasadniczy sposób odróżnia jego realizację od innych. Markus Stockhausen jest znakomitym wirtuozem i improwizatorem, ogromną wagę przywiązuje do kolorystyki, wzbogacając brzmienie swojej trąbki całą gamą urządzeń elektronicznych oraz perfekcyjnego zespołu.Tym razem jego nowy zespół tworzą Simon Stockhausen ( keyboards, electronics,saksofony), Florian Weber (fortepian, electronics), Jörg Brinkmann ( wiolonczela, electronics), Michelangelo Flammia (gitara basowa), Christian Thomé (perkusja, electronics) oraz  polski perkusista Bodek Janke ( także grający na tabli).

Dionizy Piątkowski