Nancy Wilson – wybitna amerykańska wokalistka jazzowa i bluesowa, trzykrotna laureatka Grammy Award oraz prestiżowej NEA Jazz Master Award 2004 i autorka ponad 70 wspaniałych albumów jazzu, bluesa, r&b oraz szeroko rozumianej muzyki popularnej.W 2005 roku wytwórnia Capitol Records wydała trzyczęściową serię dokumentujący karierę tej wybitnej artystki. Zestaw obejmował kompilacje ”Guess Who I Saw Today: Nancy Wilson Sings Songs of Lost Love”, „Save Your Love for Me: Nancy Wilson Sings the Great Blues Ballads” oraz „The Great American Songbook„.

Nancy Wilson  doskonale odnajduje się także w muzyce rozrywkowej, jest gwiazdą wielkich gali oraz festiwali. W Polsce prawie nieznana, pojawiła się na festiwalu w Sopocie w 1971 roku. Po raz pierwszy na artystkę zwrócono uwagę w czasie występu w jednym z  klubów. Śpiewała wtedy (w latach 1956-58)  w zespole Rusty’ego Bryanta. W 1959 wyjechała do Nowego Jorku i tam uwagę na  wokalistkę zwrócił Cannonball Adderley. Zdolna wokalistka szybko zyskała lokalną popularność i uznanie  muzyków oraz publiczności. Pod koniec lat 50-tych związała się z wytwórnią Capitol Records, dla której realizowała doskonale przyjmowane przez krytyków i publiczność albumy. Jej płyty „Like in Love” i „Nancy Wilson with Billy May’s Orchestra” stały się bestsellerami a  współpraca z George’m Shearing’iem m.in. przy nagrywaniu płyty „The Swingin’s Mutual”, a później także z Cannonballem Adderley’em potwierdzały talent wokalistki i stały się źródłem jej sukcesu na niemal całym świecie.

Mancy Wilson, choć związana stylistyką jazzu, coraz częściej realizowała także albumy w stylu rhythm & blues i pop. Koncertowała m.in. z takimi sławami jak Nat King Cole, Ruth Brown, Sarah Vaughan czy LaVern Baker. Na fali wielkiej popularności w USA prowadziła telewizyjny  „Nancy Wilson Show” ( który zdobył nagrodę Emmy). Przez dekady była ulubienicą amerykańskiej publiczności i gwiazdą programów telewizyjnych.Do jazzu artystka powróciła w latach 80-tych współpracując z wybitnymi muzykami: z Hank’em Jonesem, Art Farmerem, Ramsey”em Lewisem czy Bennym Golsonem. W kolejnej dekadzie Nancy Wilson prowadziła popularny program „Jazz Profiles” w National Public Radio. Na początku nowego millenium  wokalistka zrealizowała albumy z Ramsey”em Lewisem ( „Meant to Be” i „Simple Pleasures„), doskonały „R.S.V.P. (Rare Songs, Very Personal)” z jazzowymi i bluesowymi standardami oraz przebojowy „Turned to Blue„.

Dionizy Piątkowski