Album “ West To West ” jest ciekawym zestawem afrykańskim pieśni opracowanych nowocześnie przez popularnego perkusjonistę z Ghany. Nii Okai Tagoe znany jest być może tylko nielicznym entuzjastom „world music”, ale z pewnością nie umknęła informacja, iż był m.in. muzykiem słynnej formacji Osibisa. Nii Okai Tagoe urodził się w niewielkim mieście Accra w Ghanie, w  rodzinie mistrzów gry na instrumentach perkusyjnych oraz słynnych tancerzy. W 1990 roku przeniósł się do Anglii, gdzie założył popularny afro-taneczny band Addzio Dance Ensemble. Grupa ta zyskała nie tylko lokalną popularność,  ale stała się popularnych zespołem zapraszanym na najważniejsze festiwale w Anglii, Afryce, koncertując także w Izraelu, Kanadzie, Azji oraz w niektórych krajach Europy. Artysta już wtedy szczególną uwagę zwracał na „multikulti” sztuki i muzyki z Afryki oraz jej powiązań z kulturami Wschodu i Zachodu. Połącznie muzyki, tańca, afrykańskiego rytuału i tradycji stworzyło nowa formację Frititi, która już w połowie lat 90-tych była prekursorem „nowej, etnicznej podróży kultury brzmień „ .

Nii Okai Tagoe był także artysta chętnie zapraszanym do projektów innych twórców. Jako perkusista, kompozytor i wokalista koncertował i nagrywał m.in. z Osibisa, Baka Beyond, African Headcharge, ADF Soundsystem czy Lorraines. Jest także autorem niezwykłych układów muzyczno-choreograficznych dla Petera Gabriela ( London’s Millennium Dome), Patti Boulaye’s “Sundance”  ( w The Royal Albert Hall), koncertował dla Biskupa Canterbury i Jana Pawała II.   W 2007 był odpowiedzialny był za ceremonię otwarcia  African Football Youth Championship.

Najnowszy album „ West To West” jest kontynuacją jego solowego albumu „ African Roots ”. Tym razem miast afro-tanecznej muzyki skażonej tradycją i rytualnymi rytmami Nii Okai Tagoe tworzy rodzaj podróży po „ starożytnym, muzycznym świecie”. Jego „ ancien-afro-roots”  jest rodzajem zgrabnej opowieści z kompozycjami opartymi o przebojowy rytm i melodię. Fenomenalny zespół tworzą nie tylko muzycy od lat współpracujący z   Nii Okai Tagoe, ale także wybitni muzycy  z Wenezueli, Ghany, Wali, Nigerii, Francji , Karaibów , Europy i USA: perkusista Jose Joyette (  z zespołów Michaela Jacksona, Amy Winehouse i George’a Harrisona), keyboardzista Emmanuel Rentzos ( ex-Osibisa, Johny Nash, Roy Ayers), trębacz Colin Graham ( z Wham i UB4o), skrzypek Paddy La Mercier ( Baka Beyond), Derrick McIntyre ( z Jamiroquai i Beverly Knight), gitarzyści Alfred Kari Bannerman ( Osibisa),  Martin Craddick ( Baka Beyond). Lider Nii Okai Tagoe jest nie tylko kompozytorem wszystkich utworów, ich aranżerem i szefem artystycznym całego projektu, ale także doskonałym instrumentalistą: gra między innymi na oryginalnym afrykańskim pianinie, belafonie, ludowych instrumentach perkusyjnych ( od djembe, kpanlogo, chene i axatse po słynny „talking drum –tama). To nie jest typowy album  modnej „world music”;  „West To West” jest dużo przemyślanej frazy, muzycznych syntez i mocnej, afrykańskiej rytmiki. To jest muzyczne spotkanie „świata Zachodu” ze rytmami Afryki Zachodniej.

Dionizy Piątkowski