O.N.E.Quintet to pięć młodych kobiet podbijających polską scenę jazzową, awangardową i pop. Zespół wykonuje autorski program złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek. To zgrabna synteaz współczesnego jazzu, free i muzyki etno, podana jednocześnie w sposób świeży i nowatorski. Nic więc dziwnego, że album “One” – ich fonograficzny debiut to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich miesięcy.

Saksofonistka Monika Muc, skrzypaczka Dominika Rusinowska, pianistka Paulina Atmańska, kontrabasistka Kamila Drabek  i grająca na perkusji Patrycja Wybrańczyk to kwintet w skład którego wchodzą jedne z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie jazzowej. Chociaż początki formacji sięgają 2015 roku i grupa może pochwalić się sporą rozpoznawalnością i szeregiem sukcesów, to na debiutancki krążek „One trzeba było poczekać nieco dłużej.  „ To, że płyta wychodzi dopiero teraz jest wynikiem szeregu utrudnień natury logistycznej – – wyjaśnia pianistka Paulina Atmańska.  Studiowałyśmy na różnych uczelniach, mieszkamy w różnych miastach, a do tego każda z nas działa muzycznie na własną rękę. Od początku wiedziałyśmy jednak, że wcześniej czy później nasza współpraca zostanie utrwalona w studiu”.

O.N. E. Quintet inspiruje przede wszystkim współczesny jazz oraz hip hop i etno. Wykonuje głównie autorskie kompozycje tworzących go instrumentalistek. Grupę tworzy pięć utalentowanych młodych artystek: pianistka Paulina Atmańska – absolwentka katowickiego Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej AM, finalistka konkursu Jazz Juniors 2014, laureatka wyróżnienia indywidualnego na Krokus Jazz Festiwal 2016 a także zdobywczyni III nagrody w Międzynarodowym Konkursie B-Jazz w Belgii 2016, na co dzień współpracująca z wykonawcami z pogranicza muzyki improwizowanej i rozrywkowej oraz prowadząca własne trio; saksofonistka Monika Muc –absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, współpracowała z Big Bandem Małopolskim z którym zagrała m.in. ze Stanisławem Sojką, Michałem Urbaniakiem oraz Krystyną Prońko oraz z zespołem Małgorzata Zuber Quintet, prowadzi także własny Monia Muc Quintet, a także współtworzy zespół Flaty. Skrzypaczka Dominika Rusinowska to absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej), współpracująca m. in. z Ewą Urygą, Piotrem Baronem, Sebastianem Zawadzkim, Kubą Płużkiem, z zespołem Soul and Voices, z orkiestrami Passion Art, Wrocławską Orkiestrą Kameralną, Małopolską Orkiestrą Kameralną; liderka D.R.A.G., półfinalistka międzynarodowego Conad Jazz Contest; jako pierwsza Polka zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu skrzypków jazzowych im. Zbigniewa Seiferta i zdobyła tam nagrodę publiczności; kontrabasistka Kamila Drabek jest natomiast studentką  Akademii Muzycznej w Krakowie, współpracującą m. in. z Agą Zaryan, Jackiem Kochanem oraz zespołem Vladimirska; perkusistka Patrycja Wybrańczyk– uczennica Wydziału Jazzu ZSPM im. Fryderyka Chopina w klasie Krzysztofa Gradziuka, współtworzy trio Wiśniewski/Rutkowski/Wybrańczyk oraz uczestniczy w wielu innych projektach

Koncertowe doświadczenie, ambicja, wszechstronność i szerokie inspiracje wszystkich instrumentalistek przełożyły się na zróżnicowany, ale przy tym bardzo spójny i w pełni dojrzały album. Każda z siedmiu zaprezentowanych na krążku kompozycji posiada odmienny charakter i każda pozwala spojrzeć na grupę pod nieco innym kątem – wyraźne są wątki improwizowane, jest też miejsce na elementy folkowe oraz klasyczną tradycję jazzową w postaci kompozycji „ Niekochana” Krzysztofa Komedy. „Nasze brzmienie jest trudne do zaszufladkowania, ale na pewno charakterystyczne. Myślę, że dużo jest w nim liryczności, a jednocześnie ognia i mocnych brzmień free” – wyjaśnia genezę nagrań Paulina Atmańska. O.N. E. Quintet stosuje najróżniejsze formy ekspresji, nie pozwalając sobie na choćby odrobinę przewidywalności. Wszystko to sprawia, że album „One”to nie tylko jedna z najbardziej wyrazistych i interesujących jazzowych płyt ostatnich miesięcy, ale także jeden z najmocniejszych debiutów ostatnich lat.

Dionizy Piątkowski