Austriacki gitarzysta Wolfgang Muthspiel uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów swego pokolenia. Jest twórcą niezwykle aktywnym i kreatywnym, ciekawym instrumentalistą i kompozytorem, ale także  interesującym artystą malarzem i grafikiem. W rodzinnej Austrii uchodzi za jazzowego „ guru ” swojego pokolenia i jest chętnie zapraszany do projektów innych muzyków. Sam nie stroni od ciekawych sesji oraz koncertów i często zaprasza do swojego zespołu wybitych muzyków jazzowych. Z pewnością jego faworytem jest amerykański basista Steve Swallow, z którym nagrał doskonały album „Simple Songs”.

Wolfgang Muthspiel po klasycznym przygotowaniu w grze na skrzypcach, dopiero jako nastolatek  odkrył pasje do gitary oraz zainteresowanie muzyką improwizowaną, co w konsekwencji doprowadziło go do jazzu. Po studiach u Micka Goodricka w New England Conservatory, a później w Berklee College of Music w Bostonie, przez dwa lata koncertował z kwintetem Gary’ego Burtona i zdobył sobie doskonałą reputację na scenie jazzowej. Od połowy lat 90-tych mieszkał i pracował w Nowym Jorku. W tym czasie wraz m.in.  z Rebekką Bakken podejmował  śmiałe i ciekawe próby połączenia jazzu z muzyką rozrywkową. Wraz z bratem rozwijał ( w formacji Muthspiel / Muthspiel) elektroniczne projekty jazzowe. Stał się także cenionym muzykiem sesyjnym współpracując z Trilok’em  Gurtu, Dhaferem Youssefem, Youssou N’Dourem, Marią Joao, Dave’m Liebmanem, Peterem Erskine,, Paulem Motianem, Bobem Bergem, Gary’m Peacockem, Don Aliasem, Larry’m Grenadierem, John Patituccim, Dieterem Ilgem oraz formacją Vienna Art Orchestra. Po europejskiej trasie koncertowej (w 2008 roku) ze swoim nowym kwartetem i duetem Friendly Travellers (z perkusistą Brianem Blade’m)  najwyraźniej preferować zaczął mniejsze składy instrumentalne. Tak zrodziło się trio MGT (Muthspiel-Grigoryan-Towner), z którym po kilku trasach koncertowych zrealizował ciekawy album „From a Dream”.  Przygotował także wiele projektów różnych zespołów ( np. Klangform Vienna) i podjął się produkcji nagrań młodych muzyków. Jego albumy „Wolfgang Muthspiel Trio”, „Drumfree Trio” oraz „Wolfgang Muthspiel Quintet ” uznano za jedne z najciekawszych. Przełomowymi okazały się  jednak albumy realizowane dla monachijskiej ECM Records („Travel Guide” MTG Trio z  2013 roku,   „Driftwood” z udziałem Briana Blade’a i Larry’ego Grenadiera). Jesienią 2016 roku ukazał się  „Rising Grace” , album kwintetu z udziałem Brada Mehldau, Ambrose Akinmusire, Brian Blade’a i Larry’ego Grenadiera. Doskonale recenzje ugruntowały pozycje austriackiego gitarzysty na rynku jazzowym. Artysta otrzymał prestiżowa Nagrodę Hansa Kollera  „Muzyka Roku ”oraz nagrodę„ Europejskiego muzyka jazzowego roku 2003 ”. Musician Magazine wybrał go do Panteonu dziesięciu najlepszych gitarzystów świata.

Nowe trio (Wolfgang Muthspiel – gitary, Scott Colley – kontrabas, Brian Blade – perkusja) zrealizowalo w 2019 roku dla ECM Records doskonale przyjęty album Angular Blues”. O swoim nowym trio gitarzysta mówi „Scott i Brian dzielą moją miłość do kompozycji, a jednocześnie trwały muzyczne rozmowy na temat ich interpretacji”. Teraz pojawia się kolejny album trio  „Dance of the Elders” stanowiący  kontynuację  projektu  „Angular Blues” ( który The Times nazwał „imponującym albumem”).  Także i tutaj twórczość gitarzysty i jego podejście do jazzu są w równym stopniu inspirowane folkiem, jak i muzyką klasyczną. Dobitnie ukazują to tytuły kompozycji (“Invocation”, “Prelude to Bach”, “Dance Of The Elders”, “Folksong”, “Cantus Bradus” oraz klasyczne już “Amelia” Joni Mitchel czy “Liebeslied” Kurta Weila). Perkusja Briana Blade’a i zwinny basowy kontrapunkt Scotta Colley’a uzupełniają akustyczną i elektryczną grę Wolfganga Muthspiela w harmonijnej wymianie dźwięków ponad skomplikowanymi polirytmami i harmonicznymi krajobrazami utrzymanymi w stylistyce ECM.

 

Dionizy Piątkowski