Zdobywczyni nagród Grammy, multiinstrumentalistka, wokalistka i autorka tekstów Meshell Ndegeocello przedstawia swój debiut zrealizowany w prestiżowej Blue Note Records. Meshell pojawiła się po raz pierwszy w katalogu Blue Note Records dekadę  wcześniej śpiewając „The Consequences of Jealousy” z nagrodzonego Grammy Award albumu Roberta Glaspera „Black Radio” . Cztery lata później współpracowała (jako wokalistka i producentka) z Jasonem Moranem nad „ All Rise”, hołdem dla muzyki Fatsa Wallera. „Uwielbiałam przeglądać płyty i widzieć znak Blue Note – mówi Meshell Wspominając dzieciństwo  i czas spędzony z kolekcją płyt swoich rodziców. Trzymam się z dala od słowa 'Jazz’, to naprawdę mocne słowo, ale jestem wzruszona, że mogę tworzyć w wytwórni, która zajmuje się wyrażaniem siebie.

Meshell Ndegeocello ( Meshell Suhaila Bashir-Shakur) to urodzona w 1968 roku w Berlinie  amerykańska kompozytorka, wokalistka soulowa i jazzowa z imponującym zestawem nominacji do nagrody Grammy Awards. Ndegeocello (nazwisko, które przyjęła jako nastolatka w języku suahili oznacza „wolną jak ptak”) talent odziedziczyła po swoim ojcu, saksofoniście Jacques’u Johnsonie. Jej talent jako pierwsza dostrzegła Madonna, która wspólnie z Meshell nagrała przebój „I’d Rather Be Your Lover”. Także dla Maverick Records, wytwórni płytowej Madonny, artystka nagrała swoich pierwszych pięć albumów, w tym najbardziej osobisty „Bitter”. Ogromnym powodzeniem cieszyły się przebojowe single wokalistki:  „If That’s Your Boyfriend (He Wasn’t Last Night)”, „Leviticus: Faggot” oraz „Who Is He and What Is He To You?” . Meshell Ndegeocello jest autorką większości swoich piosenek, ale zawsze pamięta o tradycji i włącza do zestawu słynne standardy Billa Withersa, Marvina Gaye’a czy Boba Marley’a. Wielkim przebojem Meshell jest, zaśpiewany z Johnem Mellencampem,  „Wild Night” Vana Morrisona. Znakomicie odebrano album  „Pour Une Ame Souveraine: A Dedication To Nina Simone”,w całości wypełniony utworami śpiewanymi niegdyś przez legendarną wokalistkę jazzu. Meshell jest także aranżerką i producentką muzyczną, z którą współpracują takie gwiazdy Prince, Lenny Kravitz, The Rolling Stones, Alanis Morissette, George Clinton, Herbie Hancock, Steve Coleman, Marcus Miller i Chaka Khan. Na jej płytach pojawiają się światowego  gwiazdy jazzu: Cassandra Wilson, Kenny Garrett, Jack de Johnette i Pat Metheny.

The Omnichord Real Book to wizjonerski, ekspansywny, inspirowany jazzem album, który wyznacza początek nowego rozdziału w karierze artystki. Po wydaniu  w 2018 roku „Ventriloquism”, Meshell Ndegeocello powraca z nowym, oryginalnym materiałem, który nawiązuje do jej muzycznych korzeni. W sesji udział wzięła, jak zwykle,  plejada znakomitych artystów :Jason Moran, Ambrose Akinmusire, Joel Ross, Jeff Parker, Brandee Younger, Julius Rodriguez, Mark Guiliana, Cory Henry, Joan As Police Woman, czy Thandiswa.

Dionizy Piątkowski