To jedna z ważniejszych płyt jazzu. Saksofonista Joshua Redman przedstawia swój kwartet, do którego zaprosił pianistę Aarona Goldberga, basistę Reubena Rogersa i perkusistę Gregory’ego Hutchinsona. To także symptom zmian pokoleniowych dzisiejszego jazzu. „W ciągu ostatnich trzech dekad Joshua Redman ustawił poprzeczkę dla odważnych muzycznych innowacji i uduchowionej ekspresji – mówi Don Was, prezes Blue Note Records.

Joshua Redman pochodzi z urodzony w Berkeley w Kalifornii, jest synem legendarnego saksofonisty Deweya Redmana i tancerki Renee Shedroff. W młodym wieku miał styczność z różnorodną muzyką (jazzową, klasyczną, rockową, soulową, indyjską, indonezyjską, bliskowschodnią, afrykańską) oraz instrumentami (fletem, fortepianem, gitarą, instrumentami perkusyjnymi jak, gatham i gamelan).  Jako dziesięciolatek wybrał klarnet, by rok później  zainteresować się  grą na saksofonie tenorowym. Wczesne wpływy Johna Coltrane’a, Ornette’a Colemana, Cannonballa Adderleya i jego ojca a także The Beatles, Arethy Franklin, The Temptations, Earth, Wind and Fire, Prince’a, The Police i Led Zeppelin  wtopiły saksofonistę muzyka w świat muzyki. Co ciekawe, Joshua Redman nie zamierzał być muzykiem i pilnie pogłębiał naukę w prestiżowych szkołach: w 1991 roku ukończył (z wyróżnieniem) Harvard College, później Phi Beta Kappa z tytułem licencjata nauk społecznych i został już przyjęty do Yale Law School.

Historia jego muzycznej kariery rozpoczęła się w nowojorskim Brooklynie, gdzie mieszkał wraz z kolegami-muzykami i natychmiast zanurzył się w nowojorskiej scenie jazzowej. Zaczął regularnie koncertować w klubach  z czołowymi muzykami jazzowymi swojego pokolenia, takimi, jak Peter Bernstein, Larry Goldings, Kevin Hays, Roy Hargrove, Geoff Keezer, Leon Parker, Jorge Rossy i Mark Turner. Już w Nowym Jorku wygrał prestiżowy Thelonious Monk International Saxophone Competition., który dla młodego muzyka był zaproszeniem by koncertować i nagrywać z mistrzami jazzu, takimi Jack DeJohnette, Charlie Haden, Elvin Jones, Joe Lovano, Pat Metheny, Paul Motian, Clark Terry czy jego ojciec Dewey Redman. Młody, zdolny saksofonista podpisał wkrótce  kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Records i wiosną 1993 roku wydał swój debiutancki album, który przyniósł mu pierwszą nominację do Grammy Award. Jesienią tego samego roku ukazał się album „Wish”, na którym pojawili się wybitni muzycy: Pat Metheny, Charlie Haden i Billy Higgins. W 1994 roku ukazała się płyta „Mood Swing”, która utworzyła jego pierwszy stały zespół, w skład którego weszło trzech innych młodych muzyków. Stali się jednymi z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów współczesnego jazzu, byli to: pianista Brad Mehldau, basista Christian McBride i perkusista Brian Blade.  Joshua Redman zrealizowal wkrótce serię albumów ( „Freedom in the Groove”, „Timeless Tales/For Changing Times” orazBeyond ) stając się jednym z najbardziej konsekwentnych i odnoszących sukcesy liderów młodego, amerykańskiego jazzu. Współpraca z wytwórnią Nonesuch Records rozpoczęła się  dla saksofonisty w 2005 roku wraz z albumem „Momentum” i zaowocowała zrealizowaniem kilku znaczących, autorskich projektów, w tym duetu „Nearness” z  pianistą Bradem Mehldau, „The Bad Plus Joshua Redman”, „Still Dreaming” oraz ponownym spotkaniem jego kwartetu z Mehldau, McBride i Blade na albumach „Round Again” i „Long Gone”.

Dzisiaj Joshua Redman jest jeden z najbardziej uznanych i charyzmatycznych artystów jazzowych ostatnich trzech dekad. Był członkiem-założycielem  warsztatowej formacji SFJAZZ Collective. Nagrywał i koncertował z takimi muzykami, jak Ray Brown, Dave Brubeck, Chick Corea, The Dave Matthews Band, Bill Frisell, Herbie Hancock, Roy Haynes, Milt Jackson, Quincy Jones, Big Daddy Kane, B.B. King, The Lincoln Center Jazz Orchestra, DJ Logic, Yo Yo Ma, Branford Marsalis, John Medeski, Marcus Miller, MeShell Ndegeocello, Nicholas Payton, Simon Rattle, Dianne Reeves, The Roots, Kurt Rosenwinkel, John Scofield, Toots Thielemans, McCoy Tyner, Cedar Walton, The Rolling Stones, czy Stevie Wonder. Redman był nominowany do dziesięciu nagród Grammy i zdobył najwyższe laury w plebiscytach krytyków i czytelników DownBeat i Rolling Stone Magazine. W 2023 roku podpisał kontrakt z  prestiżową Blue Note Records. Premiera debiutanckiego albumu „Where Are We” zapowiadana jest na jesień. „Jestem niezmiernie zaszczycony i podekscytowany dołączeniem do rodziny Blue Note – mówi Joshua Redman. Albumy Blue Note zawsze były istotną częścią mojego muzycznego i duchowego życia”.

Dionizy Piątkowski