Fińska pianistka Iro Haarla albumem “Around Again” prezentuje kolekcję nagrań wybitnej amerykańskiej kompozytorki ( i pianistki) Carli Bley. W konwencji standardowego trio ( z  basistą Ulfem Krokforsem i perkusistą Barry’m Altschulem) przepięknie brzmią w-  na nowo odczytanych „standardach” Carli Bley. Szczególną role w całym projekcie odgrywa legendarny perkusista  Barry Altschul, który doskonale poznał brzmienie muzyki C.Bley ( i to w czasach gdy była mentorka nowego, awangardowego jazzu). Barry Atlschul po raz pierwszy grał w grupach amerykańskiej pianistki ponad 5o lat temu, teraz perfekcyjnie odnalazł się w konwencji fińskiej pianistki Iro Haarla. „Bardzo podziwiam Carla Bley jako artystkę – mówi Iro Haarla–  jej bogactwo pomysłów jako kompozytora i aranżera, talent do pisania całkowicie własnej muzyki dla dużych orkiestr. „Podziwiam także, że dzięki własnej sile i niezależności zbudowała tak niezwykłą karierę”.

Iro Haarla zyskała sławę i uznanie w końcu lat 70-tych, współpracując z Edwardem Vesalą oraz jego zespołem Sound and Fury.  Niezwykłym uznaniem cieszyły się w ostatnich latach liczne projekty pianistki, które realizowała zarówno jako solistka, jak i pianistka fińsko-norweskiego kwintetu Northbound oraz jej sekstetu Kolibri. Pojawiała się także w projektach wybitnych muzyków: kompozycje  Iro Haarli wykonał  basista Ulf Krokfors ( album „Heart of a Bird”), Haarla-Krokfors Loco Motife ( album „Penguin Beguine”), kwartet Juhani Aaltonena („Conclusions”), Iro Haarla-Juhani Aaltonen Duo ( „Kirkastus”) oraz słynny  UMO Jazz Orchestra.

Basista Ulf Krokfors zadebiutował w połowie lat 80-tych w zespołach kompozytora i trębacza Henrika Otto Donnera. Zdolny muzyk szybko zdobył uznania w zespołach Sound and Fury Edwarda Vesali (1988-1990) i Krakatau – gitarzysty Raoul Björkenheim (1988-1999). Współpracował  także z Juhanim Aaltonenem i Iro Haarlą  a także z saksofonistami ( Sakari Kukko, Kari Heinilä i Esa Pietilä), organistą Jukka Gustavson i pianistami Samuli Mikkonenem, Jarmo Savolainenem, Seppo Kantonenem i Kari Ikonenem. Ulf Krokfors  jest także autorem ciekawego albumu solowego „The Incense of All Our Prayers”.

Najbardziej utytułowanym jest amerykański perkusista i weteran nowoczesnego jazzu oraz awangardy Barry Altschul. Ma za sobą wieloletnią  ( sięgającą lat 60-tych i 70-tych) współpracę z  Paulem Bleyem, Anthony’m Braxtonem, Chick’em Coreą i Samem Riversem. Barry Altschul prowadził ( głównie w latach 70-tych i 80-tych) kilka własnych grup realizując wiele doskonałych albumów kreujących awangardowy  „freebop”.  Przez kilka lat był liderem zespołów europejskich oraz licznych formacji amerykańskich. Założył także autorskie FAB Trio ze skrzypkiem Billy’m Bangem i basistą Joe Fondą; pojawiał się w zespołach nowojorskich awangardzistów Roswella Rudda i Johna Tchicai. Od 2013 roku Barry  Altschul kieruje autorskim trio z  saksofonistą Jonem Irabagonem i  basistą Joe Fondą  realizując np. ciekawe albumy „The 3rd Factor” oraz „Tales of the Unforeseen”).

Around Again –The Music Of Carla Bley” jest zapisem fascynacji fińskiej pianistki formą, strukturą i brzmieniem amerykańskiej mentorki awangardowego jazzu. Początkowo Iro Haarla i Ulf Krokfors odkrywali kompozycje C.Bley i próbowali realizować je w duecie ( tak jak Carla Bley i Steve Swallow). Inspiracją były także brzmienia, jakie wyczarowywał kompozycjami C.Bley słynny pianista ( i jej pierwszy mąż) Paul Bley ( a zwłaszcza jego słynne nagrania i koncerty w autorskim trio). „Dla mnie granie w formacie trio jest najbardziej satysfakcjonującym i zarazem najtrudniejszym sposobem grania muzyki improwizowanej – mówi basista Ulf Krokfors. Ale pomysł na to nagranie przyszedł mi gdy słuchałem wczesnych nagrań  Paul Bley Trio oraz kompozycji Carli Bley i Annette Peacock”. Równie entuzjatycznie do pomysłu Iro Haarli odniósł się Barry Altschul: ” Iro świetnie rozumie muzykę Carli i to było dla mnie wspaniałe doświadczenie, aby ponownie z nią nawiązać współpracę z nią i Ulfem” – dodaje  wybitny perkusista.

Dionizy Piątkowski