To koncertowe spotkanie dwóch światów: szwajcarskiej pianistyki i kompozytorki Irène Schweizer oraz nowojorskich awangardzistów: perkusisty Andrew Cyrille’a, saksofonisty Olivera Lake’a i basisty Reggie’ego Workmana. Jesienią 2007 roku Irène Schweizer była gościem Trio 3. „Wspaniale jest słyszeć spokój, z jakim improwizują – zachwycał się podczas sesji krytyk muzyczny Peter Kraut. To fascynujące, jak dobrze przećwiczone trio otwiera przed gościem przestrzeń, w której głosy mogą się rozwijać i łączyć. Zwinność, z jaką Irène Schweizer wpasowuje się w trio, jest przekonująca, a jej wzbogacające ozdoby i wstawki w komponowanych utworach rzadko można usłyszeć w ten sposób”.

 Irène Schweizer to wielka osobowość europejskiego jazzu. Pianistka ukształtowała międzynarodową scenę jazzową, a także europejski krajobraz muzyki improwizowanej. Jej dyskografia to ponad 75  albumów, głownie zrealizowanych w autorskiej Intakt Records. W 2018 roku została nagrodzona Swiss Grand Prix Music Jej muzyczna droga prowadzi od początków swingu i bebopu do wyzwolenia w wolnej awangardzie i formach współczesnego jazzu; od londyńskiego klubu jazzowego Ronnie’go Scotta i Africana Club w Zurychu po awangardowe sceny w Wuppertalu, Berlinie, Willisau, Chicago, Nowy Jorku i Zurychu. Jej koncerty z żeńskim trio muzycznym Les Diaboliques i nagrania z legendami jazzu, takimi jak Don Cherry, Louis Moholo, George Lewis, Hamid Drake, Fred Anderson, Han Bennink, Pierre Favre napisały historię muzyki. W Szwajcarii koncertowała z saksofonistami Co Streiffem, Omrim Ziegele i Jürgiem Wickihalderem. Solowymi występami w szwajcarskich świątyniach kultury wysokiej, Centrum Kultury i Kongresu w Lucernie oraz Tonhalle Zurich dała się poznać jako czołowa pianistka współczesnego jazzu. Muzyka Irène Schweizer jest (od 1984 roku) wydawana, publikowana, utrzymywana i dystrybuowana na całym świecie przez wytwórnię Intakt Records. W 2021 roku, po 80-tych urodzinach, Irène Schweizer wycofała się z życia koncertowego.

Jako pionierka europejskiego fortepianu jazzowego, Irène Schweizer jest również częścią  awangardy loft-jazzu i współpracowała już wcześniej z amerykańskimi muzykami New Black Music. Wspaniale jest usłyszeć, jak swobodnie improwizują na tej płycie, gdzie wirtuozeria jest bezpretensjonalnie przygotowana, gdzie równowaga dźwięku, energii i rytmu, solówki, duety, tria formacje kwartetu pozwalają rozwinąć się indywidualnym pomysłom. To także przykład, jak trio otwiera się na gościa, pozwalając głosom rozwinąć się i połączyć. Zręczność oraz elokwencja pianistki w integracji z triem jest tutaj niezwykle przekonująca.

Dionizy Piątkowski