Amerykański pianista Billy Childs to absolwent aranżacji oraz  kompozycji prestiżowego University of Southern California.Wrazz klasycznymi studiami uczył się harmonii jazzowej (z Herbem Mickmanem) oraz klasycznej gry na pianinie (z Leonem Simmonsem). Dzisiaj Billy Child to czterokrotny laureat nagrody Grammy, autor znamienitych płyt oraz muzyk grający i nagrywający z takimi gwiazdami jak Chris Botti, Sting, David Foster, Michael Bubble, Dianne Reeves, Wayne Shorter,Yo-Yo Ma, Ricky Lee Jones…

Od najmłodszych lat był zainteresowany komponowaniem; mając zaledwie 19 lat wyruszył  ( wraz z  zespołem  J.J. Johnson i Nata Adderley’a)  w trasę koncertową do Japonii, która promowała przy okazji jego fonograficzny debiut. Jazzowe doświadczenie zdobywał jednak pracując przez blisko dekadę ( 1974-84) w zespołach Freddie’go Hubbarda. Początkowo postrzegany był jako doskonały pianista towarzyszący innym gwiazdom: stąd w późnych latach siedemdziesiątych koncertował ze stałymi zespołami F. Hubbarda oraz Dianne Reeves ( wokalistce akompaniował od 1979 roku). Billy Childs równie chętnie inspirował się muzyką klasyczną, co jazzem i muzyką popularną. W swoich utworach wykorzystywał często fragmenty zaczerpnięte od Strawińskiego, Holsta, de Falli. Elementy tych muzycznych inspiracji zawarł na swojej autorskiej płycie  „ Take for Example, This” . Pod koniec lat osiemdziesiątych zdecydował się na indywidualna karierę: grał z własnym kwartetem (zwykle z Bobem Sheppardem,  Tony’m Dumasem, Mike’m Bakerem). Koncertował i lansował swoją muzykę z Eddie’m Danielsem, Alanem Holdsworthem, Bobbym Hutchersonem, Brandfordem Marsalisem, Busterem Williamsem, Carlem Allenem, Brucem Fowlerem.  Zrealizował wiele wspaniałych płyt ( „Born To Be Blue”, “I Remember”, “Eddie Daniels;This Is Now”, “I ‘ve Know Rivers”, “ Twilight Is Upon Us”, “His April Touch”,” Portrait Of A Player”, “New Journey”, “Skim Coat”).  Dał się poznać jako znakomity kompozytor i solista,  który dla jazzu pozyskiwał muzyczną wiedzę  z wielu kultur i stylistyk. Kiedy w 1994 roku  przedstawił swój nowy projekt „Concerto for Piano and Jazz Chamber Orchestra”  krytycy i publiczność entuzjatycznie przyjęli kolejną artystyczną propozycję jazzmana.

Popularność i uznanie Billy Childs zyskał nie tyle jazzowymi albumami i koncertami, lecz wieloletnią współpracą z trębaczem Chrisem Botti’m. Współpraca ta, nie tylko pozwoliła mu na zarobienie dużych pieniędzy, ale także utwierdziła go w przekonaniu, że jest dobrym aranżerem, potrafiącym  swoją muzyką i aranżacjami porwać tłumy. Muzyk ma wpisaną w biografię współpracę z takim artystami jak m.in. Sting , Chris Botti czy Dianne Reeves, dla której muzycznie przygotował  (nagrodzonym Grammy 2002 roku) album  „The Calling: Celebrating Sarah Vaughan”. Sukcesem okazała się także sesja  z  2014 roku, gdy  Billy Childs w wybornym towarzystwie (m.in. Brian Blade, Wayne Shorter, Esperanza Spalding, Yo-Yo Ma) nagrał album „Map To The Treasure: Reimaging To Laura Nyro”.  Słuchaliśmy go także na albumie harfistki Carol Robbins (” Taylor Street”), z którą w ramach Jazz Chamber Ensemble artysta współpracuje już od prawie dwudziestu lat. Doskonałe recenzje zebrał także album „Rebirth„, zrealizowany w  standardowym, jazzowym kwartecie ze Stevem Wilsonem (saksofony), Hansem Glawischnigiem (kontrabas) i Erickiem Harlandem (perkusja).

Dionizy Piątkowski