Sam pomysł artystycznej realizacji prze z dwóch wibrafonistów i perkusistów jest na tyle frapujący, co wywołuje zachwyt oraz zainteresowanie. Nigdy dotąd w Polsce tak śmiałego pomysłu nie realizowano a wibrafon lub marimba stanowiły zazwyczaj element pełnego zespołu (od Sextetu Komedy po projekty  Jerzego Miliana, Bernarda Maseli’ego czy Dominika Bukowskiego). Tym razem mamy interesujące Marimbazzi Duo – założone już  w 2015 roku przez dwóch polskich perkusistów: Jakuba Kołodziejczyka i Pawła Dyyaka. W swojej grze wykorzystują oni wymiennie brzmienia dwóch marimb oraz marimby i wibrafonu, opierając repertuar budowany zarówno autorskimi kompozycjami, jak i kanonem literatury perkusyjnej. Dotychczasowa dyskografia obejmuje m.in. albumy „Marimbazzi – Solo/Duo”  i  ”Verona” oraz pozostający w stylistyce „Mystery of Paweł Dyyak”.

Paweł Dyyak  jest absolwentem Szkoły Muzycznej w Krakowie i już jako młody muzyk był nagradzany na wielu konkursach. W 2013 roku został uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Leona Olejniczaka. Jako student posiadł duże doświadczenie, które pomogło mu zdobyć wiele nagród. Najbardziej prestiżowe osiągnięcia to między innymi  laury  „Marimba Festiva Competition”  w Bambergu,  Konkursie Perkusyjnym „Drum Fest” w Opolu, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie, Grand Prix w  Konkursie Muzycznym w Astanie – Kazachstan czy w Konkursie Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka” w Krakowie. Od 2019 roku studiuje perkusję w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego kompozycje  wykonuje autorskie Marimbazzi Duo oraz zespół OneNess. Podobna drogę edukacji muzycznej przebył Jakub Kołodziejczyk; Szkolę Muzyczną, naukę gry na perkusji w Liceum Muzycznym, od 2019 roku studiuje wibrafon jazzowy na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego (w klasie prof. Bernarda Maseli’ego), a od 2021 roku także perkusję u prof. Krzysztofa Jaguszewskiego. Jest  zdobywcą wielu nagród (Międzynarodowe Konkurs „Drum Fest” w Opolu, Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Muzycznej w Przemyślu, Międzynarodowy Konkurs „Srebrna Szybka” w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs  „Marimba Festival” w Bambergu). Jest również kompozytorem repertuaru  autorskiego Marimbazzi Duo.

Duet Marimbazzi  uczestniczył w wielu ważnych imprezach i festiwalach w kraju i za granicą (Emilia Romagna Festival, La Grande Musica, Estate Musicale del Conservatorio, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Kultury Żydowskiej czy  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Emanacje. Występowali w słynnych salach koncertowych ( od Studia Koncertowego  S1 Polskiego Radia w Warszawie, Centrum Kongresowym ICE po Filharmonię Krakowską oraz Muzeum Czartoryskich w Krakowie). Jako Duet Marimbazzi  są laureatami znaczących i prestiżowych nagród ( od Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych „Cambra Romanica” w Andorze, Konkursu Muzyki Kameralnej „Salieri-Zinetti” w Weronie i Mantui po „Grand Prix- Grand Symphony” w Nur-Sultan w  kazachskiej Astanie, i „1er Prix à l’unanimité IMC” w Paryżu).

Unusual Music Box” jest oczywista kontynuacją  koncepcji muzyki oraz popisem wirtuozerii artystów. Specyfika instrumentów ( marimba, wibrafon) sprawia, że brzmienie i nastroje budują się precyzyjnie, ale z całym poszanowaniem dla klasycznej tradycji oraz – często eksponowanej- improwizacji. To niezwykle ważny album w skromnej dyskografii „polskiej szkoły perkusyjnej”, ale na tyle ciekawy, by odbierać przedstawiane realizacje, jako interesujący zestaw kompozycji oraz ich wirtuozerskiej interpretacji.

Dionizy Piątkowski