Roscoe Mitchell, legendarny awangardzista spod znaku AACM ponownie wraca do ECM Records i owego charakterystycznego brzmienia monachijskiej wytwórni. To także powrót do oficyny, która z legendarnej formacji (min. Roscoe Mitchella) Art Ensemble Of Chicago uczyniła w Europie forpocztę nowej, jazzowej awangardy.„ Far Side ” to drugi album grupy Note Factory Roscoe Mitchella dla ECM. Materiał został nagrany na żywo podczas koncertu na niemieckim Burghausen Jazz Festivalw 2007 roku. „ Far Side ” wypełnia muzyka niezwykle świeża, nowotorska i odważna. Muzyka, która ulega ciągłym zmianom i ma otwarte struktury a Mitchellowi udaje się w niej zatrzeć granice między improwizacją i kompozycją .To koncertowa kontynuacja wydanej w 1999 roku płyty „ Nine To Get Ready ”, którą Roscoe Mitchell nazwał „spełnieniem swojego marzenia, stworzenia grupy z improwizujących muzyków o orkiestrowej randze i rozmachu”. Album „ Far Side ” ukazuje się w  70-te urodziny artysty i jest najlepszym prezentem jaki artysta zrobił swoim fanom.

Roscoe Mitchell jest weteranem „ new black music ” i  jednym z największych innowatorów muzyki improwizowanej. Jest także  jednym z najbardziej utalentowanych liderów i twórców wywodzących się z chicagowskiego ruchu AACM. Jest założycielem grupy Art Ensemble Of Chicago (początkowo pod nazwą Roscoe Mitchell Art Ensemble). Ostatnio wraz z saksofonistą Evanem Parkerem prowadzi  ciekawy Transatlantic Art Ensemble. Ich płyta “ Composition / Improvisation Nos 1, 2 & 3 ”  została wybrana płytą roku przez francuski magazyn „Jazzman”. Oprócz działalności nagraniowej i koncertowej ( także w Polsce ) Roscoe Mitchell wykłada na Mills College w Kalifornii.                                                                                                  

Na koncert/płytę  „ Far Side ” Roscoe zebrał szczególnie utalentowanych muzyków młodego pokolenia. Trębacz Corey Wilkes nagrywał z Transatlantic Art Ensemble. W 2003 roku zajął miejsce po zmarłym Lesterze Bowie w Art Ensemble Of Chicago. Vijay Iyer, Harrison Bankhead and Vincent Davis debiutują na płycie dla ECM. Iver został wybrany muzykiem roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzowych. Kontrabasista i wiolonczelista Harrison Bankhead oraz perkusista Vincent Davis koncertują z Mitchellem w Roscoe Mitchell Trio. Bankhead jest najbardziej znany ze współpracy z Fredem Andersonem, Oliverem Lakiem oraz Joshuą Redmanem oraz z grupami 8 Bold Souls, Frequency oraz Indigo Trio. Vincent Davis, muzyk trio Malachi Favorsa Maghostut, grał również w grupach prowadzonych przez Craiga Taborna oraz Billy’ego Brimfielda.

Tak pysznie podanej dawki mocnego, chicagowskiego jazzu dawno w ECM Records nie było. !

 

Dionizy Piątkowski